X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kukiz'15 zmodyfikuje ustawę o broni. Znamy treść poprawek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 13:18
Posłowie Kukiz’15 przygotowali poprawki do projektu ustawy o „broni dla patriotów" - dowiedział się portal PolskieRadio.pl. Zakładają one m.in. obowiązkowe badania psychiatryczne dla osób ubiegających się o dostęp oraz uprawnienia organów państwowych, np. policji, do przeprowadzania kontroli u posiadających broń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Projekt ustawy ułatwiającej dostęp do broni dla obywateli rozemocjonował i podzielił opinię publiczną. Jego zwolennicy wskazują na poszerzenie wolności i zwiększenie możliwości samoobrony. Przeciwnicy przekonują, że liberalizacja prawa w tym zakresie zwiększy liczbę wypadków. Co ciekawe, pewne wątpliwości związane z projektem Kukiz’15,  wyraził nawet lider tej formacji.

Paweł Kukiz stwierdził, że zaprezentowany dokument jest zbyt liberalny i będzie domagał się od swojego klubu zgłoszenia poprawek. Jak dowiedział się portal PolskieRadio.pl posłowie ruchu posłuchali lidera i przygotowali pewne zmiany, które ulepszają wersję skierowaną do pracy w komisji. Czego będą one dotyczyć?

Przede wszystkim Kukiz’15 chce wprowadzić obowiązkowe badania psychiatryczne dla osób ubiegających się o dostęp do broni. Przypomnijmy, że w pierwotnej wersji wymagane było jedynie zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu. Posłowie Kukiz’15 doszli do wniosku, że przepis ten powinien być bardziej restrykcyjny. Dlatego teraz chcą, aby wnioskodawca musiał przedstawić zaświadczenie od lekarza specjalisty-psychiatry, a być może również i psychologa.

Kolejna poprawka zakłada zwiększenie uprawnień organów państwowych w zakresie kontroli posiadaczy broni. – Największe ryzyko wypadków z bronią występuje wtedy, gdy jest ona przechowywana w nieodpowiedzialny sposób. Niedotrzymywanie warunków może doprowadzić do tragedii. Musimy temu zapobiec - tłumaczy portalowi PolskieRadio.pl poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi. Dlatego Ruch chce, aby niektóre organy, np. policja mogły złożyć posiadaczowi broni niezapowiedzianą wizytę w celu skontrolowania sposobu przechowywania.

Kukiz’15 chce też, aby nie każdy rodzaj broni był dostępny dla obywateli. – Broń maszynowa nie powinna być sprzedawana, bo nie ma takie potrzeby - tłumaczy portalowi PolskieRadio.pl poseł Marek Jakubiak. W związku z tym poprawka zakłada wprowadzenie rejestru broni czarnoprochowej oraz zawęża dostęp do określonych rodzajów broni. Kukiz’15 proponuje, aby maksymalny kaliber pistoletów dla obywateli został ustanowiony na poziomie 9mm.  

Ostatnia poprawka wprowadza obowiązek praktyki. Osoby, które otrzymają zezwolenie będą musiały co jakiś czas stawiać się na strzelnicy w celu sprawdzania swoich umiejętności. – Niezwykle istotne jest, żeby posiadacz broni był szkolony, a broń przestrzeliwana w obecności fachowców, żeby nie zdarzały się błędy – tłumaczy poseł Długi. Dlatego też osoby, które uzyskają zezwolenie będą musiały należeć do klubów strzeleckich. Kukiz’15 chce, aby obowiązkowe sprawdziany umiejętności strzeleckich odbywały się nawet dwa razy w roku.

Poprawki do projektu ustawy o broni mają zostać zgłoszone na posiedzeniu komisji sejmowej. Kukiz’15 zastanawia się również czy nie zaproponować obowiązkowych okresowych badań psychiatrycznych. - Pozwolenie na broń jest wydawane na 5 lat. To bardzo długi okres. W tym czasie może pogorszyć się zdrowie psychiczne osoby, która uzyskała zezwolenie, dlatego rozważamy możliwość wprowadzenie dodatkowy badań psychiatrycznych dla osób, które mają dostęp – dodaje Marek Jakubiak.

-  Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak