Donald Tusk: to jest jakby moja obsesja, żeby znaleźć możliwie wspólny język

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 09:01
Szef Rady Europejskiej powiedział, że problem migracji w Unii trzeba rozwiązać szukając kompromisów, a nie dzieląc kraje członkowskie. Kwestie migracyjne były jednym z tematów spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem w Brukseli.
Audio
  • Donald Tusk konieczny jeden głos UE w sprawie migracji, relokacja nie ma przyszłości (IAR)
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Shutterstock/Drop of Light

- W najbliższych kilkunastu tygodniach musimy przeciąć tych kilka węzłów gordyjskich. Do nich należy m.in. kwestia przymusowej relokacji. Tutaj nie widzę jakiejś specjalnej przyszłości dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy - powiedział Tusk w przeddzień rozpoczynającego się w czwartek szczytu unijnego.

Komisja Europejska jeszcze do niedawna forsowała pomysł obowiązkowego podziału uchodźców między unijne kraje. Stały mechanizm relokacji jest także zapisany w projekcie prawa azylowego autorstwa Komisji, nad którym teraz toczą się prace w Unii. Przeciwne temu są kraje Grupy Wyszehradzkiej. Teraz krytyczny wobec tej propozycji jest także Donald Tusk.

- To jest jakby moja obsesja, żeby znaleźć możliwie wspólny język, dzięki któremu wspólne działania na granicy zewnętrznej będą do pogodzenia z proeuropejskim nastawieniem - zaznaczył szef RE.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef RE Donald Tusk wzywa władze Katalonii, by nie ogłaszały niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 17:13
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował we wtorek do przywódcy Katalonii Carlesa Puigdemonta, żeby nie podejmował decyzji o ogłoszeniu niepodległości regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel nie rezygnuje z "uczciwego" podziału uchodźców w UE

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 19:56
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że nie rezygnuje ze starań o wprowadzenie systemu zapewniającego "uczciwy" podział uchodźców w Europie. Zapowiedziała, że temat ten będzie omawiany podczas najbliższego szczytu Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń