Aleksiej Nawalny wypuszczony z aresztu. Zapowiedział już publiczne przemówienie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 10:20
Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ogłosił w niedzielę, że wyszedł z aresztu w Moskwie, gdzie spędził 20 dni za wezwania do udziału w zgromadzeniach odbywających się bez zezwolenia.
Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny Foto: Nikolay Androsov /Shutterstock.com

"Cześć! Wyszedłem!" - napisał Nawalny na swoim koncie na Instagramie, pod swym zdjęciem. "Przez 20 dni przeczytałem 20 książek, nauczyłem się kilku słów po kirgisku, wypiłem 80 litrów herbaty" - dodał. Zapewnił, że jest "gotów do pracy" i poinformował, że w niedzielę wieczorem będzie przemawiał na wiecu w Astrachaniu, na południu Rosji. "Przyjdźcie" - napisał.

2 października sąd w Moskwie skazał Nawalnego na 20 dni aresztu administracyjnego. Przyczyną było zwołanie wiecu w Niżnym Nowogrodzie 29 września. Sąd uznał, że Nawalny wzywał na zgromadzenie publiczne odbywające się bez zezwolenia. Nawalny zaś argumentował, że władze miasta zbyt późno powiadomiły go o cofnięciu zgody na wiec, a więc odbył się on legalnie.

Poprzednio Nawalny został skazany na areszt w czerwcu, przed zapowiedzianą w centrum Moskwy demonstracją przeciwko korupcji, którą zwołał, choć władze stolicy nie wyraziły na nią zgody. Również w czerwcu policja zabrała opozycjonistę spod jego domu. Sąd skazał go wtedy na 30 dni aresztu za naruszenie przepisów o trybie zgromadzeń publicznych i za niepodporządkowanie się poleceniom policji. Później wymiar kary skrócono o pięć dni.

Aleksiej Nawalny, który w ostatnich miesiącach stał się główną twarzą opozycji w Rosji, zadeklarował zamiar startowania w wyborach prezydenckich w marcu przyszłego roku. Zdaniem Centralnej Komisji Wyborczej Nawalny nie będzie mógł jednak kandydować ze względu na ciążące na nim wyroki w dwóch sprawach o defraudację.

fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Protesty opozycji w Rosji. Policja zatrzymała kilkuset demonstrujących

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 21:41
 - 262 osoby zostały zatrzymane w 27 miastach Rosji w trakcie sobotnich wieców poparcia dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - poinformowała niezależna telewizja Dożd. Szacunki te oparte są na danych organizacji OWD-Info, monitorującej zatrzymania w Rosji.
rozwiń zwiń