Rosjanie zrzucili do Bałtyku odpady radioaktywne

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 12:01
Na początku lat 1990. Rosjanie pozbyli się starej broni chemicznej i odpadów atomowych, zrzucając je do Morza Bałtyckiego w rejonie Gotlandii - ujawnił reportaż wyemitowany w środę wieczorem w szwedzkiej telewizji publicznej SVT.
Audio


Proceder ten miał miejsce w latach 1989-1992 i był spowodowany likwidacją radzieckiej wojskowej bazy morskiej w Lipawie w związku z odzyskaniem niepodległości przez Łotwę.

"Rosjanie musieli opuścić port i zrobić coś ze "śmieciami", więc postanowili zrobić prezent Szwedom" - twierdzą twórcy filmu dokumentalnego.

Do szwedzkiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego na wschód od Gotlandii miały trafić m.in. gazy paraliżujące system nerwowy oraz pojemniki z odpadami promieniotwórczymi. Mniej więcej w tym samym rejonie ma się wkrótce rozpocząć budowa Gazociągu Północnego.

Źródłem rewelacji o działaniach Rosjan jest były agent wywiadu szwedzkiego. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że władze Szwecji dowiedziały się o składowisku odpadów w pobliżu Gotlandii pod koniec lat 1990., ale nie podjęły żadnych działań w tej sprawie.

Według socjaldemokratycznych polityków z otoczenia zamordowanej w 2003 roku minister spraw zagranicznych Anny Lindh, operacja lokalizacji niebezpiecznych odpadów i ich ewentualnego wydobycia byłaby zbyt kosztowna.

Twórcy reportażu bezskutecznie próbowali uzyskać komentarz od ambasady Rosji w Sztokholmie.

kg, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Odpady jądrowe wracają do Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2010 05:03
Przewieziono już odpady z lat 1967-1995.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radioaktywne odpady na dnie Bałtyku. "To bzdura"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 16:49
Rosyjski admirał Władimir Jegorow zaprzeczył w piątek doniesieniom, że Rosja na początku lat 90. zatopiła u brzegów Szwecji broń chemiczną i odpady radioaktywne.
rozwiń zwiń