X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł wybitny językoznawca, profesor Walery Pisarek. Miał 86 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 18:24
W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali "Ambasador Polszczyzny", podczas której miał wygłosić laudację na temat Wielkiego Ambasadora Polszczyzny Jacka Bocheńskiego. 
Audio
  • Prof. Jerzy Bralczyk wspomina prof. Walerego Pisarka (Poranek Dwójki)
Profesor Walery Pisarek
Profesor Walery PisarekFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Walery Pisarek był autorem publikacji na temat języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Od 1982 był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Urodził się 31 maja 1931 roku w Rabce. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wojnie był dwukrotnie aresztowany, w 1947 i 1951 roku, za działalność konspiracyjną przeciw władzy komunistycznej.

W latach 1951-1955 przebywał karnie w Ośrodku Pracy Więźniów w Jaszowicach. 
W latach 60. był zatrudniony w Pracowni Językoznawczej Ośrodka Badań Prasoznawczych, którą w latach późniejszych kierował. W 1966 roku obronił doktorat, a sześć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Wielokrotnie odznaczany

W Serii Małych Słowników Języka Polskiego, wydawanej przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, Walery Pisarek opublikował, wielokrotnie wznawiany, "Kieszonkowy słowniczek ortograficzny". Naukowo zajmował się także prasoznawstwem, polszczyzną dziennikarską czy retoryką. Był wieloletnim redaktorem czasopisma "Zeszyty Prasoznawcze".

Walery Pisarek był jednym z inicjatorów uchwalenia Ustawy o języku polskim. Należał do wielu gremiów naukowych. W latach 1993-2001 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, w latach 2002-2004 - przewodniczącego. 

Profesor był wielokrotnie odznaczany. W 2000 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2007 za "Słownik terminologii medialnej" został uhonorowany Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W 2011 nadano mu tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Walery Pisarek śmierć
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak