Nagrody "Żeby Polska była Polską" rozdane. Głównym laureatem Antoni Macierewicz

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 23:25
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otrzymał główną nagrodę "Żeby Polska była Polską". Gala wręczenia nagród Towarzystwa Patriotycznego połączona z Koncertem Niepodległości odbyła się w Warszawie.
Audio
  • Antoni Macierewicz po odebraniu nagrody mówił, że w przededniu święta 11 listopada hasło walki o wolną Polskę jest nadal aktualne (IAR)
Jan Pietrzak i Antoni Macierewicz podczas gali
Jan Pietrzak i Antoni Macierewicz podczas galiFoto: TWITTER.COM/ANTONI MACIEREWICZ

Szefa MON uhonorowano "za niezłomną wiarę w Polskę i wytrwałą pracę dla dobra Polaków". Antoni Macierewicz powiedział dziennikarzom, że to dla niego wielki zaszczyt. Nagroda - jak dodał - "mówi: działaj, nie poddaj się, wszystko dla niepodległości". 

Towarzystwo nagrodziło też Instytut Pamięci Narodowej i twórców filmu "Niezwyciężeni" - animowanego obrazu pokazującego walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Statuetkę Husarza odebrał prezes IPN Jarosław Szarek, który podkreślił, że nagroda to ogromne zobowiązanie. Zapowiedział, że niebawem film będzie pokazywany na całym świecie i będzie początkiem wielkiej akcji "Niezwyciężeni 1918".  

Wyróżniono także Bohdana Urbankowskiego - poetę, eseistę, dramaturga i filozofa, działacza opozycji antykomunistycznej. Uhonorowano go "za piękne i mądre księgi z dziejów narodu pielgrzymstwa polskiego i zwycięskiej walki o wolność". Laureat odbierając wyróżnienie podkreślał, że jest zaszczycony, tym bardziej, że otrzymał ją z rąk Jana Pietrzaka. - Jego twórczość pomagała nam w tamtych ciężkich czasach - mówił. Otrzymanie nagrody określił zaś jako "nobilitację" i "przyjęcie do pewnej elity, tych którzy o niepodległość starali się walczyć".

Pomysłodawcą nagrody "Żeby Polska była Polską" jest Jan Pietrzak wraz ze swoją fundacją - Towarzystwem Patriotycznym. Towarzystwo wyróżnia nimi "ludzi, postawy i dzieła służące Polsce". Jej laureatami w poprzednich latach byli, między innymi, Jarosław Kaczyński, Ewa Stankiewicz, Antoni Krauze, Marek Nowakowski, Jan Krzysztof Kelus, prof. Andrzej Nowak czy Jerzy Zelnik. 
Towarzystwo Patriotyczne to fundacja powołana przez Jana Pietrzaka. Jej misją jest promowanie i wspieranie twórców, postaw i dzieł służących narodowi polskiemu. 

Gali towarzyszył Koncert Niepodległości, podczas którego wystąpili orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwinowicza, Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego, a także aktorzy Kabaretu Pod Egidą i sam Jan Pietrzak. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef MON wzywa attache obrony Niemiec ws. wypowiedzi minister Ursuli von de Leyen

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 21:02
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz polecił wezwanie attache obrony Niemiec celem złożenia wyjaśnień w związku z wypowiedzią minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen - poinformował MON w piątkowym komunikacie.
rozwiń zwiń