Lekarz-homeopata uniewinniony po trzyletnim procesie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 16:07
Sąd lekarski uznał za niewinnego poznańskiego lekarza Jana Baranowskiego stosującego homeopatię. Sprawa o naruszenie Kodeksu Etyki Lekarskiej toczyła się przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Poznaniu od trzech lat.
Audio

W 2006 roku prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił się do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Poznaniu o przyjrzenie się metodom leczenia doktora Baranowskiego. Za pierwszym razem sprawę umorzono. Po odwołaniu prezesa Radziwiłła wszczęto postępowanie przed Sądem Lekarskim w Poznaniu.

Jan Baranowski zapewniał, że jest niewinny. "Nie naruszyłem Kodeksu Etyki Lekarskiej" - mówił lekarz jeszcze przed ogłoszeniem wyroku:

Baranowski podkreślał, że stosuje leki homeopatyczne, które są dopuszczone do obrotu. Tymczasem według Naczelnej Rady Lekarskiej, homeopatia nie jest uznaną metodą leczenia w Polsce.

Do Sądu Lekarskiego przyszło dziś kilkadziesiąt osób, które wspierają doktora Baranowskiego. Na rozprawę mogli wejść tylko lekarze z prawem do wykonywania zawodu.

Promotor homeopatii

Jan Baranowski od 2003-ego roku jest prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów w Poznaniu. Wielokrotnie zwracał sie do ministerstwa zdrowia o uznanie homeopatii jako metody terapeutycznej i wpisanie jej na listę dodatkowych umiejętności lekarskich.
Szacuje się, że w Polsce jest około 5-u-6-u tysięcy osób leczących metodami homeopatycznymi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

WHO ostrzega przed homeopatią

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 11:40
Zagraża życiu chorych w krajach rozwijających się - alarmują lekarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homeopatia nie działa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 12:55
Przeprowadzono eksperyment, który pokazał, że leki homeopatyczne w żaden sposób nie wpływają na organizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd: lekarka ma płacić za leczenie chorych na raka

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 12:33
Onkolog z Olsztyna ma z własnych środków zapłacić za leczenie chorych na nowotwory, bo nie dopełniła formalności potrzebnych do finansowania przez NFZ - orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sąd oddalił apelację lekarki. Adwokat argumentował, że lekarz ma obowiązek leczyć pacjentów najlepiej, jak to tylko jest możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ordynator i oddziałowa skazani za zakażanie żółtaczką

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 15:22
Rok i dwa miesiące więzienia dla byłego ordynatora, rok i 8 miesięcy dla byłej oddziałowej - takie wyroki zapadły w głośnej sprawie zakażeń żółtaczką typu C w ostrowskiej stacji dializ. To był drugi wyrok w tej sprawie. Pierwszy zaskarżyli obrońcy.
rozwiń zwiń