Media: jest szerokie porozumienie ws. rachunku brexitowego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 11:09
Brytyjskie media donoszą, że Londyn i Unia porozumiały się wstępnie w sprawie tzw. rachunku brexitowego. Wielka Brytania miałaby zapłacić więcej, niż początkowo proponowała. To jedna z kluczowych kwestii, które muszą zostać ustalone zanim obie strony przejdą do drugiej fazy negocjacji.
Audio
  • Według mediów jest wstępne porozumienie UE i Londynu. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lazyllama

Media różnią się co do konkretnej sumy tzw rachunku brexitowego. Często pojawia się liczba około pięćdziesięciu miliardów euro. Początkowo Londyn mówił o około dwudziestu miliardach.

- Jest wiele spekulacji na temat liczb. To szczegół, który ciągle jest negocjowany. Robimy postępy - mówił w BBC Chris Grayling z eurosceptcznego skrzydła Partii Konserwatywnej.

"Financial Times" cytuje dyplomatę europejskiego deklarującego, że Brytyjczycy zgodzili się pokryć wszystkie zobowiązania, jakich oczekiwała Bruksela.

"Sky News" podkreśla, że skala wypłat przypomina tę, której od początku domagała się Unia. The Times podaje na pierwszej stronie, że miliardowe wpłaty będą trwać przez dekadę. Potem nie ustaną jeszcze przez jakiś czas, będą jednak niższe.

Kwestia rachunku to jedna z trzech kwestii, w których musi dojść do porozumienia, by przejść do nastepnej fazy rokowań.

Obok warunków rozstania będą w niej także omawiane stosunki handlowe po Brexicie. Jeśli chodzi o prawa unijnych obywateli na Wyspach, według władz w Londynie, porozumienie jest bardzo bliskie.

Obecnie największym problemem wydaje się być kwestia irlandzka. Rząd Republiki Irlandii grozi wetem, jeśli Londyn będzie chciał wprowadzić twardą granicę między północą a południem wyspy.

IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także