Jest pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 11:27
Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za odmowę przyjęcia uchodźców. Chodzi o niezrealizowane ustalenia z jesieni 2015 roku o rozlokowaniu w całej Unii 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech.
Audio
  • Pozew KE przeciwko Polsce. Korespondencja z Brukseli Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Decyzja została wtedy podjęta przez większość krajów przy sprzeciwie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Poprzedni polski rząd poparł wtedy decyzję większości i zgodził się, by na początek do naszego kraju trafiło ponad sześć tysięcy osób. 

Program relokacji już nie obowiązuje, był rozpisany na dwa lata i wygasł pod koniec września tego roku. Komisja uznała jednak, że unijne prawo musi być przestrzegane. Dlatego, po wcześniejszych dwóch upomnieniach wysłanych do Warszawy, dziś zdecydowała o skierowaniu pozwu do Trybunału w Luksemburgu. Bruksela na razie nie wnioskuje o kary. Jeśli jednak Trybunał przyzna jej rację, a Polska nadal będzie odmawiać przyjęcia uchodźców, wtedy może skierować wniosek o nałożenie kar finansowych. Cała procedura może potrwać kilka lat. 

Ze 160 tysięcy osób rozlokowano nieco ponad 30 tysięcy uchodźców. Tylko kilka unijnych krajów wypełniło swoje zobowiązania bądź było tego blisko. Większość nie zrealizowała decyzji sprzed dwóch lat. W czerwcu Komisja rozpoczęła postępowania przeciwko trzem państwom - Polsce, Węgrom i Czechom. 
Polska wnioskowała o umorzenie postępowania. Argumentowała odmowę przyjęcia uchodźców względami bezpieczeństwa. Tłumaczyła też, że w inny sposób okazuje solidarność w kryzysie migracyjnym - pilnuje zewnętrznych granic Unii i pomaga uchodźcom w obozach poza Wspólnotą. Komisja odrzuciła te tłumaczenia. 

Dziś jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans wyraził nadzieję, że Polska, Węgry i Czechy zdecydują się jednak na przyjęcie uchodźców. "Niedopuszczalne jest mówienie - to nie jest nasz problem" - powiedział wiceszef Komisji. Wcześniej unijni urzędnicy sugerowali, że jeśli trzy kraje zdecydują się na przyjęcie uchodźców, Bruksela mogłaby wycofać pozew z unijnego Trybunału. 

koz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także