KE: nie ma porozumienia w sprawie Brexitu. Termin do końca tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:00
Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wciąż nie ma porozumienia z Wielka Brytanią, które pozwoliłoby rekomendować przejście do drugiej tury rozmów na temat przyszłych relacji unijno-brytyjskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lazyllama

Komisja wyznaczyła nowy termin na znalezienie porozumienia - do końca tygodnia. Poprzedni termin upłynął kilka dni temu, w poniedziałek. Wtedy do Brukseli przyleciała premier Wielkiej Brytanii Theresa May na rozmowy z szefem Komisji Jean-Claude’em Junckerem i głównym unijnym negocjatorem Michelem Barnierem. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Najbardziej sporną kwestią jest przyszłość granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie. Władze w Dublinie, które mają poparcie Unii, nie chcą się zgodzić na przywrócenie kontroli granicznych, które byłyby ciosem dla obecnej wymiany handlowej. Londyn jeszcze nie sprecyzował, jak zamierza uratować swobodny przepływ towarów.

Blisko do porozumienia jest w pozostałych kwestiach - zagwarantowania praw Europejczykom na Wyspach i rozliczeń finansowych, czyli wpłat Wielkiej Brytanii do obecnego unijnego budżetu po Brexicie. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

UK kontra UE. Bardzo długi wstęp do Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:00
Pierwsza faza negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwa już wiele miesięcy. O tym problemie opowiadał w Dwójce znawca brytyjskiej polityki dr Krzysztof Winkler.
rozwiń zwiń