Akcja antyterrorystów w Wiszni Małej badana przez zespół specjalny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:57
Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że akcja antyterrorystów w Wiszni Małej, podczas której przestępca zastrzelił policjanta, jest badana przez specjalny zespół powołany w KGP. 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i AdministracjiFoto: IAR/Łukasz Kowalski

W czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący policję odpowiadał na pytania posłów PO - Tomasza Lenza i Tomasza Szymańskiego - o szczegóły tej akcji.

Jarosław Zieliński zapewnił, że sprawa jest "bardzo dokładnie badana" nie tylko przez prokuraturę, ale także przez specjalny zespół, powołany przez komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka. W skład zespołu wchodzą m.in. szefowie biur: kryminalnego i operacji antyterrorystycznych.

Pracami zespołu kieruje zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Jan Lach. Członkami zespołu są szefowie biur KGP - kryminalnego, kontroli oraz operacji antyterrorystycznych. - To są osoby doświadczone i usytuowane bardzo wysoko w strukturze policji - podkreślił Zieliński.

"Wyciągnąć wnioski na przyszłość"

- Akcje takie jak w Wiszni Małej są dynamiczne. Ważne jest to, by były dobrze zaplanowane i prawidłowo zrealizowane - dodał.

W poniedziałek Zieliński powiedział, że analiza akcji policyjnych antyterrorystów służyć ma m.in. wyciągnięciu wniosków na przyszłość i zwiększeniu skuteczności i bezpieczeństwa funkcjonariuszy.

Szef KGP: akcja antyterrorystyczna w Wiszni Małej była dobrze przeprowadzona
policja szymczyk 1200.jpg
Szef KGP: akcja antyterrorystyczna w Wiszni Małej była dobrze przeprowadzona

W nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Wisznia Mała koło Wrocławia policjant został śmiertelnie postrzelony, a trzech odniosło obrażenia, podczas próby włamania przez napastników do bankomatu. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której zginął także przestępca, który strzelał do funkcjonariuszy z broni maszynowej. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu ws. wydarzeń w Wiszni Małej obejmuje dwa wątki. Pierwszy to zabójstwo i usiłowanie zabójstwa funkcjonariusza policji, drugi zaś to usiłowanie kradzieży z włamaniem do bankomatu.

40-letni funkcjonariusz, który zginął w strzelaninie, służył w policji od 14 lat, a od ośmiu pełnił służbę w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Osierocił dwoje dzieci w wieku 8 i 12 lat.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef KGP: akcja antyterrorystyczna w Wiszni Małej była dobrze przeprowadzona

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 07:46
- Według wstępnych ocen akcja antyterrorystyczna w Wiszni Małej została dobrze przygotowana i przeprowadzona - powiedział komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, odnosząc się do strzelaniny, w której zginął funkcjonariusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe informacje ws. śmierci policjanta w Wiszni Małej. Prokuratura stawia pierwsze zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 15:36
Zarzut usiłowania kradzieży postawiła wrocławska prokuratura 41-letniemu Jackowi S., który brał udział we włamaniu do bankomatu w Wiszni Małej (Dolnośląskie). W efekcie strzelaniny zginął policjant oraz jeden z bandytów.
rozwiń zwiń