Belgia: tysiące Katalończyków manifestują w Brukseli za niepodległością regionu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:28
W centrum Brukseli gromadzą się w czwartek przed południem Katalończycy, którzy będą manifestować za niepodległością tego autonomicznego regionu Hiszpanii. Według policji w proteście może wziąć udział nawet 20 tys. osób.
W manifestacji wzięło udział kilka tysięcy osób
W manifestacji wzięło udział kilka tysięcy osóbFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W całym mieście można spotkać liczne grupy ludzi, które maszerują w kierunku dzielnicy europejskiej. Prawie wszyscy mają zawieszone na plecach flagi Katalonii; widać ich w metrze, tramwajach i autobusach. W pobliżu dzielnicy europejskiej szybkie przemieszczanie się jest praktycznie niemożliwe. 

Katalończycy przyjechali do Brukseli, by apelować o większy szacunek dla Katalonii i jej praw.

Demonstranci zjeżdżają się z całej stolicy i pobliskich miast do położonego w pobliżu europejskich instytucji dużego Parku Jubileuszowego, skąd przed południem ma wyruszyć marsz przez dzielnicę europejską Brukseli. Pochód powinien zakończyć się około godz. 16 na Place Jean Rey, w pobliżu budynków Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 

Sparaliżowane miasto

Obecnie ruch w centrum Brukseli i przyległych dzielnicach jest całkowicie sparaliżowany. Policja kieruje samochody do bardziej oddalonych dzielnic stolicy.

W środę belgijskie media podawały, że wszystkie miejsca hotelowe w Brukseli są praktycznie zarezerwowane. "W Brukseli jest około 18 tys. pokoi hotelowych, a w środę po południu wszystkie były zarezerwowane. Dużo rezerwacji jest z Hiszpanii i Katalonii" - powiedział telewizji VRT News szef brukselskiego stowarzyszenia hotelarzy Rodolphe van Weyenberghe.

Według mediów zarezerwowane są również hotele w miastach położonych wokół Brukseli: Gandawie, Leuven, Mechelen i Aalst.

Demonstracja jest organizowana przez dwa katalońskie, separatystyczne ugrupowania, które optują za niepodległością regionu - Omnium Cultural i Zgromadzenia Narodowego Katalonii (ANC). Podczas protestu przewidziane jest także wystąpienie zdymisjonowanego przywódcy Katalonii Carlesa Puigdemonta. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zamieszki w Brukseli. Kilkadziesiąt osób w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 18:20
Po sobotnich starciach z policją w stolicy Belgii, Brukseli, aresztowanych zostało 71 osób. W niedzielę belgijska prokuratura podała, że czterem z nich postawiono już zarzuty.
rozwiń zwiń