X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Watykan: iluminacja podarowanej papieżowi przez Polaków choinki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 16:55
Papież Franciszek podziękował podczas czwartkowej audiencji w Watykanie polskim ofiarodawcom choinki stojącej na placu Świętego Piotra. Drzewko jest "znakiem wiary" Polaków - mówił Ojciec Święty. 
Polska choinka w Watykanie
Polska choinka w WatykanieFoto: CTV/YouTube

Papież podziękował Polakom oraz autorom zbudowanej obok szopki - daru opactwa z włoskiego regionu Kampania.

Na audiencję w Auli Pawła VI przybyła polska delegacja z podsekretarzem stanu w ministerstwie środowiska Andrzejem Koniecznym, arcybiskupem metropolitą warmińskim Józef Górzyński, biskupem ełckim Jerzym Mazurem. Przybyli też reprezentanci Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i pielgrzymi z Polski. To druga choinka z Polski, stojąca na placu Świętego Piotra. Pierwszą przywieźli 20 lat temu w darze dla św. Jana Pawła II górale z Zakopanego.

Na audiencji w czwartek obecna była też delegacja opactwa Montevergine na południu Włoch oraz dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali, które wykonały ozdoby choinkowe.
Przybyli też mieszkańcy z terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi w środkowych Włoszech, którzy otrzymają pomoc z pieniędzy wrzuconych do wielkich skarbonek ustawionych na placu Świętego Piotra.

Świerk jubileuszowy

Do Watykanu w darze dziękczynnym dla papieża Franciszka przywieziono świerk z nadleśnictwa Gołdap, z Puszczy Rominckiej.

Obecny na audiencji metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński podkreślał, że choinka jest też symbolem dwóch jubileuszów: 25-lecia ustanowienia nowych struktur Kościoła w Polsce, dzięki czemu powstała diecezja ełcka, z której pochodzi choinka, a też 140 rocznicy objawień w Gietrzwałdzie. - Mamy możliwość przeżywać tę chwilę, bardzo dla nas podniosłą. Myślę, że ważną, dlatego, że ten znak oprócz wyrazu bożonarodzeniowego niesie ze sobą też tę okoliczność podkreślenia tych rocznic, które są dla nas szalenie istotne - powiedział Polskiemu Radiu. 

W przemówieniu do ofiarodawców papież powiedział, że każdego roku szopka i bożonarodzeniowe drzewko "przemawiają do nas językiem symboli". - Sprawiają, że bardziej widzialne jest to, co można czerpać z doświadczenia narodzin Syna Bożego. To znaki współczucia Ojca niebieskiego, jego bliskości z ludzkością, która doświadcza tego, że nie jest porzucona w noc czasów, ale nawiedzana i wspierana w swych trudnościach - oświadczył Franciszek.

"Światło Chrystusa"

Wskazał, że drzewko zachęca do tego, by starać się o "większe dary" i wznieść się "ponad spowijające mgły po to, by doświadczyć, jak piękne i radosne jest zanurzenie w świetle Chrystusa”. - W prostocie szopki spotykamy i kontemplujemy czułość Boga, wyrażoną w czułości Dzieciątka Jezus - dodał Franciszek. Zwrócił uwagę na to, że inspirację dla tegorocznej szopki, zrealizowanej w typowym stylu neapolitańskim stanowią dzieła miłosierdzia.

- Szopka jest miejscem sugestywnym, gdzie kontemplujemy Jezusa, który biorąc na siebie nędzę człowieka, wzywa nas, byśmy uczynili to samo poprzez czyny miłosierdzia. Drzewko, pochodzące w tym roku z Polski, jest znakiem wiary tego narodu, który również przez ten gest chciał wyrazić swoją wierność Stolicy Piotrowej - powiedział papież.

Następnie zwrócił się do dzieci: "Moje podziękowania skierowane są przede wszystkim do was. W wasze prace przelaliście wasze marzenia i wasze pragnienia, by zanieść je do nieba i oznajmić je Jezusowi, który staje się dzieciątkiem, jak wy, ażeby powiedzieć wam, że was kocha".

Ustawianie 23.11. na Placu św. Piotra choinki, która przyjechała do Rzymu z Polski. Ustawianie 23.11. na Placu św. Piotra choinki, która przyjechała do Rzymu z Polski. Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Święta: okazja do większej troski o ubogich

- Dziękuję za wasze świadectwo, za uczynienie jeszcze piękniejszymi tych znaków Bożego Narodzenia, które pielgrzymi i goście przybywający z całego świata będą mogli podziwiać. Dziś wieczorem, gdy zapalą się światła szopki i bożonarodzeniowej choinki, także pragnienia, które włożyliście w pracę na ozdobami drzewka będą rozświetlone i widziane przez wszystkich - podkreślił Franciszek.

Wezwał następnie: "Niech Boże Narodzenie będzie okazją do większej troski o potrzeby ubogich oraz tych, którzy jak Jezus nie znajdują nikogo, kto by ich ugościł".

- Wam tu obecnym, waszym bliskim oraz tym, których reprezentujecie, składam serdeczne życzenia Wesołych Świąt. Zapewniam was o mej modlitwie o to, ażeby Pan wysłuchał i spełnił wasze oczekiwania. Wy także módlcie się za mnie i za moją posługę Kościołowi - powiedział papież.

Ceremonia zapalenia świateł na choince i inauguracji szopki rozpoczęła się na placu Świętego Piotra o godzinie 16.30, godzinę później na drzewku rozbłysło oświetlenie.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak