Wielbłądy pomogą w walce z wirusem HIV?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 13:59
Naukowcy w Dubaju badają, czy produkowane przez wielbłądy przeciwciała mogą pomóc w zwalczeniu wirusa HIV. Na świecie ponad 35 mln chorych jest zakażonych ludzkim wirusem niedoboru odporności powodującym AIDS.
Audio
  • Naukowcy badają, czy produkowane przez wielbłądy przeciwciała mogą pomóc w zwalczeniu wirusa HIV - relacja Anny Dudzinskiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oprea George/Shutterstock

Badania rozpoczęło Centralne Laboratorium Weterynaryjne. Dubajska placówka współpracuje z niemieckim laboratorium Georg Speyer Haus. Częściowe wyniki badań opublikowane w "Scientific Reports" pokazują, że przeciwciała produkowane przez wielbłądy maja duży potencjał, jeśli chodzi o zwalczanie wirusów powodujących tę groźną chorobę. Testy pokazały, że dwa szczególne typy białek mają właściwości neutralizowania wirusa HIV.

Gazeta "The National" cytuje dr Urszulę Dietrich z Instytutu w Frankfurcie, która uważa, że substancja, nad którą pracują laboratoria, zredukuje rozprzestrzenianie się wirusa HIV wśród grup największego ryzyka.

Przeciwciała o wyjątkowych właściwościach 

Przeciwciała produkowane przez wielbłądy są znacznie mniejsze niż podobne substancje wytwarzane przez większość zwierząt. Wielbłądzie nanociała rozpuszczają się w wodzie i zachowując skuteczność penetrują komórki ludzkiego organizmu. Te znane już wcześniej właściwości wykorzystywane są teraz przy poszukiwaniu lekarstwa skutecznie zwalczającego wirusa HIV.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 2 mln osób zostało zarażonych tylko w ubiegłym roku W krajach wysokorozwiniętych pacjentów chorych na AIDS leczy się specjalnymi lekarstwami antywirusowymi, które znacznie poprawiają komfort życia i zmniejszają śmiertelność.

pg

Zobacz więcej na temat: HIV NAUKA Dubaj ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rusza infolinia dla osób zakażonych HIV

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 13:05
Do końca roku telefonujący pod numer 800 14 14 23 mogą uzyskać informacje na temat przebiegu i terapii oraz profilaktyki zakażeń HIV. Informacji udzielać będą konsultanci, którzy sami są nosicielami wirusa.
rozwiń zwiń