Donald Trump chce, by Ameryka znów była wielka w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 09:56
Prezydent USA zapowiada, że jego kraj powróci do roli przywódcy w podboju kosmosu. W rocznicę misji Apollo 17 Donald Trump podpisał dyrektywę w sprawie powrotu agencji kosmicznej NASA na Księżyc.
Audio
  • Donald Trump chce powrotu USA na Księżyc - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Prezydent USA Donald Trump podpisuje dyrektywę w sprawie powrotu na Księżyc
Prezydent USA Donald Trump podpisuje dyrektywę w sprawie powrotu na Księżyc Foto: MICHAEL REYNOLDS/PAP/EPA

Donald Trump podpisał dyrektywę podczas ceremonii z udziałem kongresmanów oraz dwóch byłych astronautów Harrisona "Jacka" Schmitta i Buzza Aldrina. Prezydent USA oświadczył, że amerykański program kosmiczny będzie ukierunkowany na poznawanie i odkrycia. - To ważny krok na drodze do powrotu amerykańskich astronautów na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku. Tym razem nie tylko staniemy na Księżycu i wbijemy tam flagę ale stworzymy podstawy do misji na Marsa - podkreślał.

Wedłud Donalda Trumpa program podboju kosmosu ma być jednym z motorów napędzających gospodarkę i doprowadzić do utworzenia nowych miejsc pracy. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że Biały Dom nie podał szczegółów planu i że prezydent nie zwiększył budżetu NASA.

Nie jest też jasne kto będzie realizować dyrektywę Donalda Trumpa. Kandydatura nominowanego przez prezydenta na szefa NASA kongresmana z Oklahomy Jima Bridenstine’a spotkała się z oporem polityków obu partii. Republikański senator Marco Rubio i demokrata Bill Nelson zarzucili mu upartyjnienie i brak doświadczenia z dziedziny nauki i technologii.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Sięganie do gwiazd: połączenie przyszłości, NASA i Hollywood". Pierwsza orbitalna transmisja w Ultra-HD

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 10:32
Dziś pierwsza w historii transmisja telewizyjna w formacie Ultra-HD na linii Ziemia - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Orbitalną gwiazdą telewizji będzie amerykańska astronautka Peggy Whitson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowi liderzy krytykują Trumpa. Dziś zbierze się RB ONZ

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 11:35
Na Bliskim Wschodzie płoną fotografie Donalda Trumpa oraz amerykańskie i izraelskie flagi. Światowi liderzy krytykują decyzję ws. uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Dziś w tej sprawie zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
rozwiń zwiń