Austria: ugaszono pożar po eksplozji w terminalu gazowym. Jedna osoba nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 16:59
Ugaszono pożar, który wybuchł po eksplozji w terminalu gazowym w Baumgarten pod Wiedniem. Jedna osoba zginęła, a co najmniej 18 zostało rannych.
Audio
  • Austria eksplozja w gazowym terminalu - relacja Adama Czartoryskiego (IAR)
Zespoły straży pożarnej w Baumgarten, gdzie doszło do eksplozji
Zespoły straży pożarnej w Baumgarten, gdzie doszło do eksplozjiFoto: PAP/EPA/MOETZ/RKNOe HANDOUT

"Ogień został całkowicie opanowany"- poinformowała firma Gas Connect Austria, która jest odpowiedzialna za pracę terminala położonego koło granicy ze Słowacją. Prowadzone przez austriacją policję dochodzenie zakłada, że przyczyną eksplozji mogła być usterka techniczna. Stacja przesyłowa gazu ziemnego "została wyłączona w kontrolowany sposób i nie jest czynna" - podała będąca jej operatorem spółka Gas Connect Austria.

Od wysokiej temperatury topiły się karoserie samochodów

Ogień objął sześć obiektów stacji, wskutek wysokiej temperatury uległy nadtopieniu nadwozia zaparkowanych w pobliżu samochodów. W akcji gaśniczej uczestniczyło 14 ekip liczących łącznie 150 strażaków.

Według komendy krajowej straży pożarnej Dolnej Austrii, z nieznanych na razie przyczyn na stacji wybuchł znajdujący się na wolnym powietrzu przewód gazowy. Rzecznik komendy Franz Resperger mówił o "ogłuszającym wybuchu" i potężnej fali uderzeniowej. W wyniku zdarzenia zginęła jedna osoba, a co najmniej 18 zostało rannych.

Do eksplozji w terminalu w Baumgarten doszło tuż przed 9.00. Niemal od razu ewakuowano pięćdziesięciu pracowników. Przedstawiciele austriackiego dostarczyciela gazu i paliw OMV nie chcą na razie mówić o przyczynach wybuchu. Jego rzecznik, Robert Lechner mówił, że na szczegółowe ustalenia przyjdzie czas.

Zakłócenia w dostawach gazu do innych państw

Wybuch i pożar spowodowały zakłócenia w dostawach gazu do innych państw, m.in. Włoch. Rząd tego kraju ogłosił stan wyjątkowy w sektorze gazowym. Niedobory mają jednak zostać wyrównane z krajowych rezerw.

Stacja w Baumgarten, w graniczącej ze Słowacją gminie Weiden an der March w kraju związkowym Dolna Austria, jest największym austriackim terminalem importowym gazu ziemnego i węzłowym punktem europejskiej sieci gazociągów. To największa przepompownia gazu importowanego przez Austrię z Rosji i Norwegii.

pg/pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

O krok od tragedii w Salzburgu. Kunszt pilota uratował pasażerów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 17:54
Silny wiatr, którego skutki odczuwać będziemy jeszcze przez jakiś czas, uniemożliwił w niedzielę wylądowanie samolotu polskich czarterowych linii Enter Air w austriackim Salzburgu.
rozwiń zwiń