Francja: skandal w siłach powietrznych. Caracale uziemione - ich remont jest za drogi

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 09:01
Francuski resort obrony poinformował, że ponad połowa samolotów i helikopterów jest uziemiona, ponieważ ich naprawy są za drogie. Szefowa MON Francji Florence Parly przyznała, że nie lata trzy czwarte śmigłowców caracal - maszyn, które miała zakupić Polska.
Europopter EC725 Caracal
Europopter EC725 Caracal Foto: Fingerhut/Shutterstock

O sprawie donosi rmf24.pl, powołując się na znany portal ekonomiczny "La Tribune". Według francuskich mediów koszty napraw caracali wzrosły we Francji prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat.

Z kolei dziennik "Les Echos" podkreśla, że znaczna część działających francuskich samolotów i helikopterów uczestniczy w operacjach bojowych m.in. w Syrii. Spośród tych, które pozostały w bazach we Francji sprawna jest tylko jedna trzecia. 

Rmf.24 zauważa, że wielu francuskich obserwatorów alarmuje, że w zaistnialej sytuacji dążenie Emmanuela Macrona do stworzenia unijnych sił zbrojnych, działających równolegle wobec NATO - nie jest zbyt realne, tym bardziej, że w obliczu Brexitu to Francja miała by wziąć na siebie ciezar tworzenia systemu obrony UE.

rmf24.pl/dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także