Grupa V4 wesprze walkę z imigracją. Chodzi o dziesiątki milionów euro

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:31
Jest wspólna deklaracja Grupy Wyszehradzkiej o przekazaniu w sumie 35 milionów euro na walkę z kryzysem migracyjnym. Poinformowali o tym premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podczas spotkania z szefem włoskiego rządu i przewodniczącym Komisji Europejskiej.
Audio
  • Grupa Wyszehradzka przekazuje 35 milionów euro na walkę z kryzysem migracyjnym. O szczegółach - Beata Płomecka (IAR)
Bruksela: przywódcy rządów Grupy Wyszehradzkiej oraz Jean-Claude Juncker przed spotkaniem ws. propozycji V4 dotyczącej nielegalnej imigracji z Libii
Bruksela: przywódcy rządów Grupy Wyszehradzkiej oraz Jean-Claude Juncker przed spotkaniem ws. propozycji V4 dotyczącej nielegalnej imigracji z LibiiFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Każdy kraj zadeklarował jednakową kwotę, czyli około 9 milionów euro. Pieniądze mają być przekazane na szkolenie libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Grupa Wyszehradzka mówi, że poważnie traktuje zobowiązania w kryzysie migracyjnym i w ten sposób okazuje solidarność. "Warto jest wkładać istotne pieniądze, przekazywać pomoc uchodźcom tam na miejscu. Pomoc jest dużo bardziej efektywna tam na miejscu" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej tak chcą pomagać w kryzysie. Sprzeciwiają się natomiast przymusowemu przyjmowaniu uchodźców. 

Podczas spotkania wszystkie kraje poparły szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który w liście do unijnych rządów przed szczytem napisał, że obowiązkowy podział uchodźców jest nieskuteczny. "To co napisał Donald Tusk to święta prawda, bo ten system podzielił Unię Europejską" - skomentował premier Słowacji Robert Fico. Innego zdania są takie kraje jak Grecja, Włochy, państwa Beneluksu, oraz Niemcy i Szwecja, które uważają, że obowiązkowy podział uchodźców pomoże w walce z kryzysem migracyjnym. Ta sprawa ma być omawiana podczas kolacji przez europejskich liderów. Wielu spodziewa się ostrej wymiany zdań.

dad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także