"Prezydenci wzięli na siebie obowiązek budowania pojednania historycznego”

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 23:59
Nie jest pewne, czy proces pojednania historycznego przebiegnie bez przeszkód, w przyszłym roku będzie niestety wiele rocznic, które mogą zaognić kryzys – ostrzegł ekspert PISM Łukasz Jasina. Zaznaczył, że bardzo dobrym sygnałem jest patronat prezydentów i podniesienie statusu komisji na poziom wicepremierów.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w Charkowie
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w CharkowieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Podniesienie statusu komisji to sygnał, że wzajemne stosunki są ważne dla obu stron – stwierdził w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zdaniem naszego rozmówcy, nie można mówić o kryzysie we wzajemnych relacjach. Sprawy sporne to najwyżej 10 procent poruszanych kwestii, 90 procent to wzajemne wsparcie i współpraca – ocenił ekspert PISM.

- Wspólne punkty są ciągle te same – bezpieczeństwo, wsparcie dla Ukrainy w sprawie rosyjskiej agresji. Polska zastąpi Ukrainę 1 stycznia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – zatem na Warszawę spadnie zadanie monitorowania sytuacji w Donbasie, walki z budową Nord Streamu 2 – dodał Łukasz Jasina.

Plan w sprawie komisji

Teraz, jak zaznaczył, prezydenci przejęli obowiązek budowania historycznego pojednania. Szczegóły w sprawie nowego formatu wspólnej polsko-ukraińskiej komisji jeszcze nie są znane. Wiadomo, że po stronie polskiej ma jej przewodniczyć wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.  Kwestią, którą komisja wkrótce ma się zająć, jest sprawa ekshumacji. Strona polska chce doprowadzić do ich wznowienia.

Zdaniem Łukasza Jasiny, nie jest pewne, czy proces pojednania historycznego przebiegnie bez przeszkód, bo w przyszłym roku wiele jest potencjalnie kontrowersyjnych rocznic. Będzie wiele powodów, by kryzys rozgorzał na nowo.

W Polsce i Ukrainie są środowiska, którym zależy na tym, żeby on trwał, zależy też na nim Rosji – podkreślił.

Ekspert PISM przypomniał, że prezydenci rozmawiali również o sprawach bezpieczeństwa – Polska i Ukraina powinny walczyć z rosyjską agresją, Warszawa nie uznaje aneksji Krymu i Donbasu przez tzw. republiki ludowe i będzie zawsze wspierała Ukrainę, jednak mocno zaznaczając interesy w kwestiach bilateralnych – stwierdził. Według niego relacje obu krajów stają się mniej "metafizyczne”, a bliższe realiom, wyodrębniają się w nich rożne obszary z płaszczyzny.

Ukraina ze swej strony też prowadzi z Polską twardy dialog w sprawach gospodarczych – powiedział Łukasz Jasina.

Prezydent Andrzej Duda w środę spotkał się z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko. Postanowili o tym, że sprawą ekshumacji zajmie się komisja na szczeblu wicepremierów. Wiosną ukraiński IPN zakazał poszukiwań polskich ofiar wojen na terytorium kraju, była to odpowiedź na zdemontowanie pomnika UPA na Podkarpaciu i przypadki niszczenia miejsc pamięci.

Prezydenci wspólnie oddali wczoraj hołd polskim żołnierzom, zamordowanym przez NKWD.

Z Łukaszem Jasiną z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio.pl


Czytaj także

Wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Ukrainy. "Honorować osoby, które zachowały człowieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 08:12
Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko chcą honorować osoby, które "zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii i zbrodni" - Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków - powiedział PAP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent liczy na działania Petra Poroszenki. Będą konsultacje w sprawie relacji Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 11:12
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pozytywnie odnotował propozycje strony ukraińskiej odbycia w najbliższym czasie spotkania w ramach Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. Spotkanie powinno służyć wyjaśnieniu ostatnich decyzji i wydarzeń w relacjach polsko-ukraińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burza polityczna w Kijowie. Ekspertka: ogromne ambicje Saakaszwilego są groźne dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 17:00
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili za wszelką cenę chce odnieść sukces na Ukrainie. Metody, na które się decyduje, są jednak groźne dla kraju, mogą też oddziaływać negatywnie na wizerunek Kijowa na świecie – oceniła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ekspertka ds. polityki Ukrainy Olga Popowycz z Fundacji Nasz Wybór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złożyli hołd polskim ofiarom NKWD. Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko w Charkowie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:45
Prezydenci Polski i Ukrainy złożyli hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Spoczywają tam szczątki 4302 polskich ofiar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel prezydentów. ”Komisja ds. historycznych ma być na szczeblu wicepremierów”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:32
Musi być przywrócona zgoda na ekshumację; zwrócimy się do wicepremierów, ministrów kultury o uzgodnienia dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji - powiedział prezydent Andrzej Duda w Charkowie. Prezydent Petro Poroszenko opowiedział się za podniesieniem statusu wzajemnej współpracy w sprawach historycznych. Polski prezydent deklarował wsparcie ukraińskiego planu misji pokojowej w Donbasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stosunki polsko-ukraińskie ulegną normalizacji? "Prezydent przyjął tradycyjną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 18:57
– To, że stosunki polsko-ukraińskie nie są w najlepszym stanie, to akurat oficjalne stanowisko strony polskiej – mówiła w Trójce Olena Babakova, ukraińska dziennikarka. – Wcześniejsze napięcie w stosunkach z Ukrainą można by częściowo zrzucić na karb rekonstrukcji i tego, że nasz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski chciał trochę podwyższyć swoją pozycję negocjacyjną – stwierdził Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. 
rozwiń zwiń