Smog w wielu polskich miastach. Normy przekroczone dwukrotnie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 16:21
Najwyższe stężenie szkodliwych pyłów PM10 w ciągu ostatniej doby zanotowano w Katowicach, Gliwicach, Kielcach i Krakowie. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Statystyki z ostatnich 24 godzin wskazują, że w tych miastach normy jakości powietrza zostały przekroczone ponad dwukrotnie.
Audio
  • Magdalena Gala przedstawia dane z Katowic, Gliwic, Kielc i Krakowa (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne. Nz smog w Warszawie
Zdjęcie ilustracyjne. N/z smog w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Najnowsze dane to uśrednione wyniki pomiarów jakości powietrza od godziny 10 w niedzielę do godziny 9 w poniedziałek - mówi Magdalena Gala z GIOŚ.

Najwyższe w kraju dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 odnotowano na stacji pomiarowej przy ul. Koszuta w Katowicach - wyniosło 133 mikrogramy na metr sześcienny. W Krakowie przy ulicy Telimeny było to 127 µg/m3, w Gliwicach przy ulicy Mewy - 111 µg/m3, a w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej - 107 µg/m3.

Norma dobowa dla pyłów PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. - W Warszawie w ciągu ostatniej doby stan powietrza był umiarkowany - mówi Magdalena Gala. Uśrednione dobowe pomiary w stolicy wyniosły: Al. Niepodległości - 84 µg/m3, ul. Kondratowicza - 94 µg/m3, ul. Marszałkowska - 79 µg/m, ul. Wokalna - 71 µg/m3.

Magdalena Gala z GIOŚ podkreśla, że podawane od rana przez media ostrzeżenia przed smogiem wynikały z pomiarów w konkretnej godzinie, a te w danej chwili mogą być bardzo wysokie. Jak przekonuje, stan jakości powietrza najlepiej oddają właśnie uśrednione, dobowe wyniki.

W Krakowie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Władze miasta wydały komunikat, w którym apelują do mieszkańców o pozostawienie samochodów na parkingach i korzystanie z komunikacji miejskiej.

Przed smogiem ostrzega też warszawski ratusz, który zaleca mieszkańcom, by nie spędzali dużo czasu na dworze i zrezygnowali z uprawiania sportu na zewnątrz.

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dzieci i osoby starsze powinny zostać w domach. Alarm smogowy w Krakowie i Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:35
Ostrzeżenia przed smogiem w części miast centralnej i południowej Polski. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, bardzo zły i zły stan powietrza od rana notuje się między innymi w części stacji pomiarowych Krakowa i Warszawy.
rozwiń zwiń