X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwszy palestyński przewodnik po Betlejem. Autorem jest kobieta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 13:38
W Betlejem ukazał się pierwszy palestyński przewodnik po mieście. Jest on napisany w języku angielskim i przeznaczony dla zagranicznych gości.
Audio
  • Ukazał się pierwszy palestyński przewodnik po Betlejem - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Okładka pierwszego palestyńskiego przewodnika po Betlejem
Okładka pierwszego palestyńskiego przewodnika po BetlejemFoto: Ghadeer Najjar

Autorka, młoda palestyńska architekt i planistka, chce pokazać turystom, że w Betlejem znajduje się nie tylko grota narodzenia Chrystusa, ale także wiele innych miejsc, związanych również z historią Maryi i Józefa.

Czytaj także
jerozolima święta 1200.jpg
Betlejem: mniej pielgrzymów, choć według zapewnień jest bezpiecznie

Betlejem odwiedzają co roku 2 miliony gości z zagranicy. Większość z nich widzi jednak tylko plac Żłóbka i Bazylikę Narodzenia. Palestyńska architekt chce to zmienić. - Napisałam przewodnik o całym historycznym centrum Betlejem. Turyści mogą je zobaczyć poprzez trzy różne trasy, a poprzez tradycyjną drogę niegdysiejszych pielgrzymów połączyć je z Jerozolimą. Wizyta jedynie w Bazylice Narodzenia nie wystarczy, by dowiedzieć się czegoś o mieście, w którym urodził się Jezus - mówi Ghadeer Najjar, palestyńska chrześcijanka i autorka przewodnika.

Trzy trasy do wyboru

Pierwsza trasa wiedzie tzw. Drogą Gwiazdy, którą do miasta mieli wchodzić Maryja z Józefem, a druga prowadzi poprzez instytucje kulturalne i muzea. Trzecia trasa pokazuje wszystkie siedem dzielnic obecnego Betlejem.

Ghadeer Najjar podkreśla, że mieszkańcy Betlejem zachowują wiele tradycji z czasów początku naszej ery, m.in. gdy chodzi o kuchnię, muzykę i taniec. Miasto jest w przeważającej części zamieszkałe przez muzułmanów, ale w Betlejem mieszka duża grupa chrześcijan różnych obrządków. W mieście jest też około 30 kościołów.

Jak relacjonuje z Betlejem wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, za czasów Jezusa miejsce to traktowane było jako przedmieścia położonej 10 kilometrów dalej Jerozolimy. Dzisiaj miasto zamieszkuje 25 tysięcy osób. Większość utrzymuje się z turystyki. Miejscowe władze twierdzą, że wielu młodych ludzi emigruje z miasta w poszukiwaniu lepszej pracy do Jerozolimy, ale także na inne kontynenty, w tym do USA.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Betlejem: mniej pielgrzymów, choć według zapewnień jest bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 10:05
Mniej pielgrzymów niż w latach ubiegłych przyjedzie w tym roku na święta Bożego Narodzenia do palestyńskiego Betlejem. Powodem są ostatnie niepokoje związane z uznaniem przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela. Pracujący w Ziemi Świętej duchowni zapewniają jednak, że turyści i pielgrzymi są bezpieczni.
rozwiń zwiń