Pierwszy palestyński przewodnik po Betlejem. Autorem jest kobieta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 13:38
W Betlejem ukazał się pierwszy palestyński przewodnik po mieście. Jest on napisany w języku angielskim i przeznaczony dla zagranicznych gości.
Audio
  • Ukazał się pierwszy palestyński przewodnik po Betlejem - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Okładka pierwszego palestyńskiego przewodnika po Betlejem
Okładka pierwszego palestyńskiego przewodnika po BetlejemFoto: Ghadeer Najjar

Autorka, młoda palestyńska architekt i planistka, chce pokazać turystom, że w Betlejem znajduje się nie tylko grota narodzenia Chrystusa, ale także wiele innych miejsc, związanych również z historią Maryi i Józefa.

Czytaj także
jerozolima święta 1200.jpg
Betlejem: mniej pielgrzymów, choć według zapewnień jest bezpiecznie

Betlejem odwiedzają co roku 2 miliony gości z zagranicy. Większość z nich widzi jednak tylko plac Żłóbka i Bazylikę Narodzenia. Palestyńska architekt chce to zmienić. - Napisałam przewodnik o całym historycznym centrum Betlejem. Turyści mogą je zobaczyć poprzez trzy różne trasy, a poprzez tradycyjną drogę niegdysiejszych pielgrzymów połączyć je z Jerozolimą. Wizyta jedynie w Bazylice Narodzenia nie wystarczy, by dowiedzieć się czegoś o mieście, w którym urodził się Jezus - mówi Ghadeer Najjar, palestyńska chrześcijanka i autorka przewodnika.

Trzy trasy do wyboru

Pierwsza trasa wiedzie tzw. Drogą Gwiazdy, którą do miasta mieli wchodzić Maryja z Józefem, a druga prowadzi poprzez instytucje kulturalne i muzea. Trzecia trasa pokazuje wszystkie siedem dzielnic obecnego Betlejem.

Ghadeer Najjar podkreśla, że mieszkańcy Betlejem zachowują wiele tradycji z czasów początku naszej ery, m.in. gdy chodzi o kuchnię, muzykę i taniec. Miasto jest w przeważającej części zamieszkałe przez muzułmanów, ale w Betlejem mieszka duża grupa chrześcijan różnych obrządków. W mieście jest też około 30 kościołów.

Jak relacjonuje z Betlejem wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, za czasów Jezusa miejsce to traktowane było jako przedmieścia położonej 10 kilometrów dalej Jerozolimy. Dzisiaj miasto zamieszkuje 25 tysięcy osób. Większość utrzymuje się z turystyki. Miejscowe władze twierdzą, że wielu młodych ludzi emigruje z miasta w poszukiwaniu lepszej pracy do Jerozolimy, ale także na inne kontynenty, w tym do USA.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Betlejem: mniej pielgrzymów, choć według zapewnień jest bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 10:05
Mniej pielgrzymów niż w latach ubiegłych przyjedzie w tym roku na święta Bożego Narodzenia do palestyńskiego Betlejem. Powodem są ostatnie niepokoje związane z uznaniem przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela. Pracujący w Ziemi Świętej duchowni zapewniają jednak, że turyści i pielgrzymi są bezpieczni.
rozwiń zwiń