Ukraina: wymiana jeńców w Donbasie. Z uwolnionymi spotkał się prezydent

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 21:38
W Donbasie doszło do wymiany jeńców między wspieranymi przez Rosję separatystami i stroną rządową. Bojówkarze uwolnili 74 obywateli Ukrainy, których bezprawnie przetrzymywali w swoich więzieniach. W zamian Kijów uwolnił ponad 200 separatystów.
Audio
  • Doszło do wymiany jeńców z Donbasu. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Wymiana jeńców wojennych w pobliżu Horliwki
Wymiana jeńców wojennych w pobliżu HorliwkiFoto: PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Uwolnieni z więzień przez bojówkarzy to zarówno ukraińscy wojskowi, jak i cywile. Niektórzy z nich byli w niewoli od ponad 3 lat. Wśród uwolnionych jest m.in. jeden z legendarnych obrońców donieckiego lotniska Ołeksandr Morozow, ale też więziony przez bojówkarzy ukraiński naukowiec Ihor Kozłowski.

Na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę spotkał się z nimi prezydent Petro Poroszenko.

Podziękował im za wytrwałość. Obecnie 74 uwolnionych Ukraińców pojedzie przez Charków do Kijowa.


Na zdjęciu: wymiana jeńców w Donbasie 21 lutego 2015 roku Na zdjęciu: wymiana jeńców w Donbasie 21 lutego 2015 roku. Fot. PAP/EPA/ANDREI LEBLE

Ukraina w zamian za swoich obywateli miała uwolnić 306 separatystów. Jednak okazało się, że 40 osób już wcześniej zostało wypuszczonych z więzień, po odbyciu kar, a 29 byłych bojówkarzy odmówiło powrotu do tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych

Wiktor Medwedczuk, szef administracji byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, uznawany za "głos" prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainie i wiernego lobbystę interesów Kremla, poinformował z kolei, że Kijów przekazał tzw. Ługańskiej Republice Ludowej i tzw. Donieckiej Republice Ludowej 237 jeńców. - Z 306 osób (które miała przekazać) Ukraina przekazuje 237. Pozostali odmówili lub byli uwolnieni - powiedział.

PAP/IAR/agkm


Zobacz więcej na temat: Ukraina ŚWIAT Donbas
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bój samców alfa o władzę. ”Saakaszwili jest w desperacji i stoczy zaciętą walkę o wpływy polityczne na Ukrainie”

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:20
To na pewno nie koniec zmagań Micheila Saakaszwilego o wpływy polityczne na Ukrainie. Tymczasem wielkie aspiracje byłego prezydenta Gruzji i spór ambicjonalny z prezydentem Ukrainy doprowadziły już niemal do kryzysu państwowego – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Tomasz Piechal (Ośrodek Studiów Wschodnich), komentując ostatnie wydarzenia na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękna Julia wróciła i prowadzi w sondażu prezydenckim. ”Jej populizm wciąż znajduje odzew na Ukrainie”

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 23:59
Kampania nabiera rozpędu, a wśród liderów sondaży prezydenckich i parlamentarnych ostatnich miesięcy wybijają się Petro Poroszenko i Julia Tymoszenko oraz ich ugrupowania. Sytuacja polityczna jest jednak bardzo dynamiczna. Sojusze mogą zmieniać się z dnia na dzień – mówiła Olga Popowycz, ekspertka ds. polityki Ukrainy w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Polak, przyszły szef Ukrtranshazu, otrzymał dostęp do informacji niejawnych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 22:15
Pawła Stańczaka na szefa Ukrtranshazu wybrała rada nadzorcza przedsiębiorstwa jeszcze w sierpniu. Przez długi czas nie mógł on jednak objąć stanowiska, bo Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie wydawała mu pozwolenia na dostęp do tajemnic państwowej firmy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: separatyści nie respektują świątecznego zawieszenia broni

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:26
Wspierani przez Rosję separatyści kolejny dzień nie respektują tzw. świątecznego zawieszenia broni. Ukraińska armia informuje o stratach w swoich szeregach.
rozwiń zwiń