Olsztyńska ekspedycja zanurkuje w górskich jeziorach

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 08:01
W Góry Sierra Nevada w Meksyku wyrusza trzecia olsztyńska wyprawa płetwonurków, biorących udział w projekcie "Korona Jezior Ziemi".
Audio

Jego uczestnicy nurkują w najwyżej położonych jeziorach na świecie na każdym z siedmiu kontynentów. Tym razem olsztyńska ekipa zmierzy się z jeziorami Ameryki Północnej - to Jeziora Słońca i Księżyca, które leżą na wysokości 4200 m.n.p.m w jednym z najbardziej sejsmicznych miejsc na świecie.


W czasie wyprawy kontynuowane będą eksperymenty medyczne, wykonywane we współpracy z wydziałem medycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To pionierskie badania z zakresu fizjologii nurkowania, które mają na celu lepsze poznanie ludzkiego organizmu w ekstremalnych warunkach.


Członkami ekspedycji są Kamil Iwankiewicz - adiunkt Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii, alpinista, instruktor nurkowania, rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim, Krzysztof Iwankiewicz - instruktor nurkowania, doktorant na Wydziale Techniki Morskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Łukasz Gaweł - przewodnik nurkowy, uczestnik i organizator wielu ekspedycji.


Olsztyńska ekspedycja rusza na wyprawę po niedawnym ustanowieniu rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim w Chile i Boliwii w najwyżej położonym jeziorze na świecie, leżącym w kraterze wulkanu Licancabur 5916 m.n.p.m. oraz pionierskim nurkowaniu w najwyżej położonym jeziorze w Europie Matscherjochsee (3185 m.n.p.m.) we Włoszech. Decyzja o wznowieniu lub dalszym zawieszeniu lotów ma zapaść dziś.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Utonięcie przyczyną śmierci geologa z Olsztyna

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 15:32
Przyczyną śmierci 23-letniego geologa z Olsztyna, którego zwłoki znaleziono w aucie w Narwi między Rzędzianami a Radulami (Podlaskie), było utonięcie - takie są wyniki przeprowadzonej w piątek sekcji zwłok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trumna Kopernika zostanie przewieziona do Fromborka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:30
W Olsztynie rozpoczynają się uroczystości związane z powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapa akustyczna Olsztyna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 16:53
To zbiór map stanu akustycznego środowiska, obrazujący zagrożenie hałasem...
rozwiń zwiń