Rusza cykl koncertów Sinfonia Varsovia Kameralnie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 12:31
Orkiestra Sinfonia Varsovia rozpoczyna dziś nowy cykl koncertowy Sinfonia Varsovia Kameralnie. Do końca roku zaplanowano siedem wydarzeń w praskiej siedzibie orkiestry.
Audio
  • Dyrektor orkiestry Janusz Marynowski o nowym cyklu koncertów (IAR)
Sinfonia Varsovia
Sinfonia VarsoviaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Organizatorzy zaprezentują bardzo szerokie spojrzenie na polską muzykę kameralną skomponowaną po 1918 roku. „W czasie tego cyklu prezentujemy tylko i wyłącznie kompozytorów polskich, by przy okazji tego wielkiego jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę pokazać jak wspaniałych kompozytorów mieliśmy i mamy nadal w Polsce”- mówi dyrektor orkiestry Janusz Marynowski.

Podczas koncertów będzie można wysłuchać dzieł, między innymi, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, Wojciecha Kilara, Józefa Kofflera, Mieczysława Weinberga, Szymona Laksa czy Pawła Mykietyna. Wspólnym mianownikiem jest skład kameralny, na jakie zostały napisane utwory. Wstęp na wszystkie koncerty Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny. - To jest nasze trochę działanie prospołeczne, by przybliżać muzykę polską i muzykę klasyczną - podkreśla Janusz Marynowski. Wieczorem podczas pierwszego z siedmiu planowanych koncertów wystąpi Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia złożony z koncertmistrzów i liderów orkiestry. Zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego oraz dwóch kompozytorów młodego pokolenia Jana Stokłosy i Andrzeja Kwiecińskiego.

Wśród wykonawców cyklu znajdą się utwory na różne zespoły, od duetu skrzypiec i fortepianu, przez trio stroikowe i kwartet smyczkowy, po kwintet dęty. Kolejny koncert odbędzie się 7 lutego. Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także