Konstanty Radziwiłł: najprawdopodobniej jutro spotkanie z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 09:34
- Nie ma powodu, aby straszyć pacjentów, że nie dostaną opieki; w służbie zdrowia nie dzieje się dobrze, ale w ostatnich dniach nie pojawiła się żadna sytuacja krytyczna - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapowiedział, że "prawdopodobnie" w piątek spotka się z rezydentami.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, 3 bm. w Warszawie.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, 3 bm. w Warszawie.Foto: PAP

W środę minister przedstawił sejmowej komisji zdrowia informację o skali i skutkach protestu lekarzy oraz wypowiadania przez nich klauzuli opt-out. Konstanty Radziwiłł ocenił, że w służbie zdrowia "nie dzieje się dobrze" i że wiele rzeczy trzeba naprawić. Ale - jak przekonywał - w ostatnich dniach nie pojawiło się żadne nowe zjawisko, które mogłoby być nazywane chaosem czy sytuacją krytyczną.

Jak podkreślił minister, "na razie dramatu na pewno nie ma". Zapewnił, że sytuacja jest "naprawdę pod kontrolą". - Nie ma powodu do tego, żeby straszyć pacjentów, że nie dostaną opieki, na którą zasługują - dodał.

Minister Radziwiłł, pytany, kiedy spotka się z lekarzami rezydentami, poinformował, że rozmowy odbędą się "prawdopodobnie" w piątek. - Jeszcze nie umówiliśmy się na konkretną godzinę i miejsce - dodał. Szef resortu zdrowia podkreślił także, że cały czas rozmawia z młodymi lekarzami i "nikt na nikogo się nie obraził".

Konstanty Radziwiłł: sytuacja jest całkowicie pod kontrolą

Lekarze rezydenci, którzy od października protestują, domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń, wypowiadają - w placówkach w całym kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

W środę w Sejmie odbyło się posiedzenie komisji zdrowia, na którym minister zdrowia poinformował o skali i skutkach protestu lekarzy. Radziwiłł zapowiedział, że w najbliższych dniach zaprosi przedstawicieli Porozumienia Rezydentów na kolejną rozmowę, tym razem przy udziale Rzecznika Praw Pacjenta. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz pytany, czy lekarze zgodzą się na takie spotkanie, odpowiedział: "Czekamy na oficjalne pismo z zaproszeniem do rozmów".

Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciło się z prośbą także do premiera Morawieckiego o pilne spotkanie; młodzi lekarze chcą rozmawiać o tym, jak wyjść z "sytuacji kryzysu" w służbie zdrowia.

Według informacji MZ dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy, z czego 1889 to rezydenci. Przypomniał, że w polskich szpitalach pracuje ponad 88 tys. lekarzy, z czego ok. 16 tys. to rezydenci. W ocenie Radziwiłła, sytuacja jest całkowicie pod kontrolą.

rr


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia: wynagrodzenia rezydentów wzrosną, podpisano rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 19:49
Wynagrodzenia młodych lekarzy wzrosną; minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał rozporządzenie, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia rezydentów - podał we wtorek w komunikacie resort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lekarze odmawiający pracy na dyżurach, chcą skomplikować pracę szpitali"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:45
Lekarze, którzy odmawiają pracy na dyżurach, robią to z rozmysłem, aby skomplikować pracę szpitali, sparaliżować je - powiedział we wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, jako szef resortu musi reagować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest lekarzy. Komisja zdrowia apeluje o zaprzestanie wypowiadania klauzuli opt-out

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:46
Członkowie komisji zdrowia zaapelowali w środę "o zaprzestanie protestu polegającego na wypowiadaniu klauzuli opt-out". Komisja nie zgodziła się natomiast na przyjęcie dezyderatu wzywającego do dymisji ministra zdrowia.
rozwiń zwiń