X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w rządzie. Nowi szefowie MON, MSZ, środowiska i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 16:26
Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Odwołanego szefa MON Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak; nowym szefem MSZ został Jacek Czaputowicz, w miejsce Witolda Waszczykowskiego. Joachim Brudziński objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji. Prezydent dokonał zmian w rządzie; są nowi szefowie MON, MSZ, środowiska i zdrowia
Audio
  • Pięciu ministrów straciło stanowiska, do rządu powołano sześć nowych osób. Relacja Karola Surówki (IAR)
Od lewej minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezydent Andrzej Duda oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystego powołania nowych członków Rady Ministrów
Od lewej minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezydent Andrzej Duda oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystego powołania nowych członków Rady MinistrówFoto: PAP/Radek Pietruszka
Obejrzyj
20180109 rekonstrukcja rzadu.mp4

Odwołani zostali także szefowie resortów środowiska i zdrowia: Jan Szyszko oraz Konstanty Radziwiłł. Ministrem zdrowia został Łukasz Szumowski (dotychczasowy wiceminister nauki), a środowiska Henryk Kowalczyk (wcześniej szef Komitetu Stałego Rady Ministrów). Anna Streżyńska została odwołana z funkcji ministra cyfryzacji.

Czytaj więcej
Rekonstrukcja rzadu pap 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1985351,Zmiany-w-skladzie-rzadu-Mateusza-Morawieckiego-Kim-sa-nowi-ministrowie

Premier Mateusz Morawiecki został odwołany z funkcji ministra finansów i ministra rozwoju. Nowym szefem resortu finansów została Teresa Czerwińska (dotychczas wiceszef MF). Ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński, a szefem nowego resortu przedsiębiorczości i technologii została Jadwiga Emilewicz (obydwoje wcześniej byli wiceministrami rozwoju).

Mariusz Błaszczak, który był ministrem spraw wewnętrznych i administracji został szefem resortu obrony narodowej, w miejsce odwołanego Antoniego Macierewicza. Nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury; wcześniej był ministrem infrastruktury i budownictwa.

"Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu"

Andrzej Duda zadeklarował, że jest otwarty na współpracę z Radą Ministrów. - Jestem zawsze otwarty, proszę o wszelkie konsultacje i chciałbym, żebyście państwo widzieli we mnie tego, który współdziała i wspiera waszą pracę - powiedział do członków rządu prezydent.

- Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu, jeszcze efektywniejszego działania poszczególnych ministerstw; że wszystkie zobowiązania, które zostały podjęte zostaną dopełnione, w miarę możliwości, przynajmniej te najważniejsze do końca tej kadencji, czyli do końca 2019 r. - powiedział prezydent.

Zadeklarował, że jest otwarty na współpracę. - Proszę państwa o to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta. Proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów, jeżeli będzie trzeba coś przeprowadzić, jeżeli będzie tam potrzebne specjalne działanie ze strony prezydenta, proszę przyjść i po prostu mi o tym powiedzieć; ja będę czynił wszystko, żeby z państwem jak najlepiej współpracować - podkreślił Andrzej Duda.

Gratulował też premierowi "odwagi i umiejętności dokonywania zmian, nie tylko tych zmian o charakterze personalnym, ale także zmian o charakterze strukturalnym i organizacyjnym". Według prezydenta działania, które podjął premier, "mają prowadzić do tego, aby ministerstwa, poszczególne działy, funkcjonowały jeszcze efektywniej niż do tej pory, aby jeszcze sprawniej mogły realizować te zadania, które państwo podjęliście, które podjęliśmy dla Rzeczypospolitej, dla naszego społeczeństwa".

"Do roboty"

Premier Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że w szczególnym czasie, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "czuje, że jest to dla nas ogromne zobowiązanie". "Żebyśmy byli rządem wielkiej modernizacji, modernizacji Polski, ale dla ludzi, modernizacji dla polskich rodzin, dla polskiego społeczeństwa i dla siły państwa polskiego".

Jak dodał, sprawą najwyższej wagi dla jego rządu jest "budowanie Polski silnej, bezpiecznej na granicach zewnętrznych, wewnątrz kraju, bezpiecznej finansowo". - Polska demokracja musi być demokracją z sercem, demokracją, która służy ludziom, odnajduje nowe ścieżki udziału ludzi w rządach, udziału ludzi w gospodarce, w bogaceniu się, zarówno duchowym jak i materialnym - dodał szef rządu.

Zadeklarował, że chciałby, aby jego rząd był zapamiętany, jako dobry rząd dla polskich rodzin oraz dla "szeroko rozumianego" bezpieczeństwa polskiego.

- Dzisiaj w naturalny sposób szanowni państwo i nasi rodacy będą się koncentrować na nazwiskach. Ale jak kibice mawiają: "nazwiska nie grają". Żeby wygrać mecz, żeby osiągnąć sukces, musi to być działanie całego zespołu, całej - jak to pani premier pięknie zawsze mówiła - biało-czerwonej drużyny, nas wszystkich Polaków - podkreślił Morawiecki.

Przekonywał, że żaden z ministrów, a także on, nie są w rządzie dla zaszczytów czy prestiżu. - Jesteśmy po to, żeby służyć, służyć 24 godziny na dobę - zadeklarował szef Rady Ministrów. Jak dodał, chciałby, aby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonych Polaków.

- Nowi ministrowie i cała Rada Ministrów jest właśnie po to, żebyśmy znajdowali najlepsze drogi do naszego rozwoju, żebyśmy budowali Polskę podmiotową w ramach silnej Europy, Europy ojczyzn - mówił szef rządu. - Na koniec powiem tylko krótko, filozoficznie: do roboty - dodał.

Prezydent dokoał zmian w rządzie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz KPRM.

Na początku grudnia prezydent Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później prezydent powołał rząd Morawieckiego. Premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.

Tak relacjonowaliśy dzisiejszą rekonstrukcję rządu: 

21:08 

W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Miało ono charakter spotkania noworocznego. Jak mówili po spotkaniu jego uczestnicy przebiegło ono w miłej atmosferze. Podczas spotkania składano sobie życzenia noworoczne. Nie miało ono związku z rekonstrukcją rządu. 

19:34 

Po godz. 19 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie klubu parlamentarnego PiS z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że jest to "tradycyjne spotkanie noworoczne". Tę informację potwierdził również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

18:23 

- Zmiany w rządzie idą w kierunku rządu fachowców; z drugiej strony są mocno nakierowane na ocieplenie wizerunku - ocenił w rozmowie z PAP historyk polityki prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prof. Ryba uznał wtorkową rekonstrukcję rządu za "głęboką nade wszystko".

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek nowych ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, MSZ, resortów środowiska i zdrowia. Ze stanowiska szefa MON odwołany został Antoni Macierewicz, a na nowego ministra obrony narodowej powołano Mariusza Błaszczaka. Szefem MSWiA został Joachim Brudziński.

Profesor Ryba uważa, że zmiany w rządzie z jednej strony idą w kierunku rządu fachowców, z drugiej strony - w ocenie eksperta - są "bardzo mocno nakierowane na ocieplenie wizerunku rządu".

"Samego Mateusza Morawieckiego możemy zdefiniować jako fachowca od spraw gospodarczo-finansowych i wydaje się, że rząd w ten sposób został zrekonstruowany" - powiedział prof. Ryba.

Ekspert ocenił, że premier Morawiecki ma wizję rządu nakierowaną na problemy "skoku cywilizacyjnego, a zarazem jakiegoś odbicia w przestrzeni międzynarodowej".

Według prof. Ryby, wymienieni zostali ministrowie, którzy mieli duży elektorat negatywny.

16:56

Były wicemarszałek Sejmu w rządzie. Kim jest nowy szef MSWiA Joachim Brudziński? [SYLWETKA]

16:40 

Jadwiga Emilewicz ministrem przedsiębiorczości i technologii [SYLWETKA]

16:31 

Dzięki zmianom w armii w ciągu ostatnich dwóch lat, mogła się zmienić także Polska; po raz pierwszy od dziesięcioleci, Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni - powiedział we wtorek dotychczasowy szef MON Antonii Macierewicz podczas przekazania resortu obrony Mariuszowi Błaszczakowi.

Prezydent Andrzej Duda odwołał we wtorek z funkcji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Zastąpił go dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

- W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście Polskę i zmieniliście armię - mówił Macierewicz zwracając się do generałów, oficerów i żołnierzy, podczas uroczystości przekazania obowiązków Mariuszowi Błaszczakowi.

- Dlatego, że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni, że są dumni ze swojej armii, że są dumni ze swoich córek i synów, braci i sióstr, które noszą mundury Wojska Polskiego - podkreślił b. szef MON.

- Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor, przestały być pustym frazesem, pustym hasłem, zastępczym narzędziem propagandowym i zaczęły stawać się treścią naszego życia narodowego - dodał Macierewicz.

Jak mówił, wysiłek, który został podjęty w ostatnich dwóch latach, „jest godny najwyższego szacunku i podziękowań".Przed uroczystością na dziedzińcu MON, odegrano hymn narodowy.

15:52 

- Mieliśmy dobrego nosa - wszyscy ministrowie, wobec których składaliśmy i zapowiadaliśmy wnioski o wota nie ufności, wszyscy z tej listy kompromitacji i wstydu, znaleźli się po rządem - powiedział Schetyna na konferencji prasowej.

Wyraził też pogląd, że na wtorkową rekonstrukcję złożyło się "kilka sił i żywiołów, które walczyły ze sobą przez ostatnie tygodnie, dni i godziny". "Powiem tak: herbata nie staje się słodsza od samego mieszania. Nowe nazwiska tak naprawdę nie dają nowej jakości, a stare wymagają dalszej rekonstrukcji. Uważam, że to po prostu kwestia czasu" - powiedział szef Platformy. 

Jak dodał, kilka osób może mieć satysfakcję po wtorkowych zmianach. - To na pewno prezydent Duda - wreszcie po tylu latach pozbył się Macierewicza z rządu i odetchnął w tej kwestii; także (szef BBN) minister Paweł Soloch i (dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN ) gen. Jarosław Kraszewski. Nie zmienia to natomiast faktu, że to jest jedyny sukces prezydenta w tej kwestii - zaznaczył Schetyna.

Jego zdaniem zadowolony z rekonstrukcji może być też "Zakon PiS", czy "Zakon PC" (w ten sposób określane jest grono najbardziej zaufanych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z którymi tworzył swą poprzednią partię - Porozumienie Centrum). - Wszyscy "Jeźdźcy Apokalipsy", wskazani przez Kaczyńskiego meldują się i pilnują resortów siłowych, tego żeby przypilnować premiera Morawieckiego - dodał lider PO.

15:43

Rekonstrukcja rządu jest bardzo głęboka - powiedział ekspert ds. marketingu politycznego prof. UKSW Norbert Maliszewski. Jego zdaniem jest ona podyktowana kwestiami gospodarczymi, relacjami z UE i zbliżającymi się wyborami: samorządowymi i parlamentarnymi.

Podczas wtorkowej uroczystości prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia. Ze stanowiska szefa MON prezydent odwołał Antoniego Macierewicza; nowym ministrem obrony narodowej został Mariusz Błaszczak.

- To bardzo głęboka zmiana, podyktowana trzema rzeczami. Pierwszą z nich jest nacisk na to, żeby rozwijać kwestie gospodarcze, gdyż jesteśmy w historycznym momencie i albo będziemy montownią, albo gospodarką innowacyjną. Druga kwestia to nowe otwarcie jeżeli chodzi o relacje z Komisją Europejską. To jest ważne, gdyż jest pole kompromisu i wysyłamy sygnał, że jesteśmy skłonni do debatowania. Naszym celem jest zatrzymanie artykułu 7.1 i pozyskanie sześciu państw, które byłyby przeciwko. Po trzecie, jest to nowy rząd na cykl wyborczy: wybory samorządowe i parlamentarne - podkreślił prof. Maliszewski.

Zdaniem eksperta ostatni z powodów wpłynął na dymisję z rządu ministrów mających "negatywny elektorat" - m.in. Antoniego Macierewicza. - On jest bardzo dobrze postrzegany przez elektorat PiS. Miał ważne sukcesy i spore osiągnięcia - m.in. zorganizowanie wojsk obrony terytorialnej, o których mówiono od lat, a to on tego dokonał. Z drugiej strony ma negatywny elektorat - powiedział.

15:38 

 Premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę Człowieka Roku 2017 klubów "Gazety Polskiej" - poinformował w komunikacie prezes klubów "Gazety Polskiej" Ryszard Kapuściński.

Kapuściński podkreślił, że jest to najważniejsza nagroda przyznawana corocznie przez środowisko klubów "GP", osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Polski i Strefy Wolnego Słowa.

"To nagroda od członków ponad 450 Klubów +Gazety Polskiej+, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa. Co ważne, nie przyznaje jej żadne gremium, lecz ludzie, dla których dobro Polski jest sprawą nadrzędną. Jest uhonorowaniem wiedzy, odwagi, poświęcenia i ciężkiej pracy w służbie dla Polski" - powiedział Kapuściński.

Szef klubów "GP" zauważył, że wszyscy, którzy głosowali na premiera Mateusza Morawieckiego są przekonani, że "da radę" i podtrzyma nadzieję Polaków na to, że Polska będzie bogata i suwerenna.

Nagroda Klubów "GP" jest przyznawana od 2008 r. Laureaci są wyłaniani po dyskusji w każdym z 450 klubów w Polsce i na świecie.

Wręczenie nagrody nastąpi szóstego lutego 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie podczas Gali 25–lecia "GP". 

15:22 

Ruch Kukiz'15 liczy na dalsze zmiany systemowe i personalne w poszczególnych resortach. Po rekonstrukcji rządu lider ugrupowania Paweł Kukiz mówił w Sejmie, że zmiany na stanowiskach ministrów powinny być początkiem głębszych reform w pracy rządu oraz poszczególnych resortów.

- Zobaczymy jak będzie to wyglądać w praktyce. Przede wszystkim jak ministrowie urządzą sobie gabinet, mówię tu o zastępcach, podsekretarzach stanu, dyrektorach - skwitował Kukiz.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15 liczy, że wraz ze zmianami w rządzie Prawo i Sprawiedliwość będzie realizować kolejne elementy swojego programu, prezentowane podczas kampanii wyborczej: "Mniej interesują nas personalia, a raczej aspekt programowy. Ten nie jest jeszcze znany. My natomiast przypomnimy np. minister finansów o obietnicach dotyczących podwyższenia kwoty wolnej od podatku czy redukcji VAT" - dodał.

15:15 

Premier Mateusz Morawiecki pokieruje Ministerstwem Cyfryzacji, a nowym szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów został Jacek Sasin. Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano kolejne szczegóły dzisiejszej rekonstrukcji, w ramach której powołano między innymi nowych szefów MON, MSZ i MSWiA.

Wśród odwołanych ministrów była też stojąca dotąd na czele resortu cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak czytamy na stronie premier.gov.pl. bezpośredni nadzór nad cyfryzacją przejmie prezes Rady Ministrów.

15:04 

Pomimo, że premierem pozostaje Mateusz Morawiecki, jego gabinet został umeblowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - oceniła zmiany w rządzie szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. To on powinien być premierem i transparentnie podejmować wszystkie decyzje - dodała.

We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia.

- Rekonstrukcja rządu przeciągała się w nieskończoność; to oznacza tylko tyle, że w PiS toczyła się ostra walka o stanowiska. Bardziej jednak od zmian personalnych interesuje nas to, czy dojdzie do zmiany polityki rządu - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz na konferencji prasowej w Sejmie. Ogłoszone we wtorek zmiany w rządzie oceniła jako "zabieg wizerunkowy". 

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że pomimo tego, iż premierem pozostaje pan Morawiecki, to jego gabinet został umeblowany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego; to on w dalszym ciągu rozdaje wszystkie karty - oceniła posłanka. - Byłoby lepiej, gdyby to on był premierem i podejmował w sposób czytelny i transparentny wszystkie decyzje - dodała. 

Według Gasiuk-Pihowicz dobrze, że z rządu odeszli szefowi MON Antoni Macierewicz, MSZ Witold Waszczykowski raz resortu środowiska Jan Szyszko. - Ale o nowych osobach niewiele możemy powiedzieć; niewiele o nich wiemy. Trzeba patrzeć na ich przyszłe działania - zaznaczyła. 

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że nie wiadomo, na ile nowy skład rządu sprawdzi się na swoich stanowiskach. - Nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz jest dobrym teoretykiem, ale trudno powiedzieć, czy człowiek bez odpowiedniego doświadczenia sprawdzi się w tak trudnej obecnie sytuacji polski na arenie międzynarodowej. Łukasz Szumowski, który został ministrem zdrowia ma trudną sytuację, którą zastał po swoim poprzedniku. Dodatkowo to kolejny lekarz, który nie wiemy, czy ma odpowiednie zdolności menadżerskie, żeby sobie poradzić - oceniła posłanka. 

14:52 

We wtorek o godz. 19 klub PiS spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował na Twitterze wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek będzie to "tradycyjne spotkanie noworoczne"; tę informację potwierdził gabinet prezydenta.

"Dziś o godz. 19.00 Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość spotka się z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą" - napisał Terlecki.

Rzeczniczka PiS powiedziała PAP, że będzie to "tradycyjne spotkanie noworoczne". Tę informację potwierdził również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

14:44

Zmiany na stanowiskach ministrów to przygotowanie do wyborów samorządowych oraz chęć ukrycia najbardziej kontrowersyjnych członków rządu - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego teraz będziemy mieli do czynienia z "bardziej uczesaną" wersją PiS.

We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia.

Kosiniak-Kamysz ocenił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że PiS wprowadzając zmiany w rządzie porzuca swój twardy elektorat. "Odejście ministra Macierewicza to jest porzucenie twardego elektoratu, to jest przygotowanie do kampanii wyborczej. Nie mamy co do tego żadnych złudzeń - stwierdził szef PSL. 

- To jest przygotowanie do wyborów samorządowych i chęć ukrycia najbardziej kontrowersyjnych członków rządu - uznał prezes Stronnictwa. 

Według niego teraz "znów będziemy mieli do czynienia z taką wersją bardziej przyjemną, bardziej uczesaną PiS-u, tak jak było w kampanii wyborczej".

14:32 

Zmiany w rządzie pociągną za sobą zmiany w partii. Według informatorów PAP z kierownictwa PiS, ma dojść do zmiany na stanowisku szefa Komitetu Wykonawczego, które pełni obecnie nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

- Dokonamy lekkich zmian, jeżeli chodzi o kierowanie partią, łączenie ze sobą funkcji szefa MSWiA i szefa struktur partii to zbyt dużo, nawet dla tak energicznej osoby jak Joachim, stąd w najbliższym czasie będzie zmiana - powiedziało źródło. 

Według informacji PAP, decyzja ta nie zapadnie od razu, ponieważ leży to w gestii Rady Politycznej PiS, licznego ciała, do którego zebrania potrzebne są przynajmniej dwa tygodnie. 

Zmiana nastąpi także na stanowisku wicemarszałka Sejmu, którą to funkcję również pełni Brudziński. 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana przez dziennikarzy, kto będzie następcą Brudzińskiego na stanowisku wicemarszałka Sejmu, odparła, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. - Chcemy jak najszybciej podjąć decyzję, dotyczącą tego, kto zastąpi marszałka Brudzińskiego. Być może uda się to zrobić na tym posiedzeniu Sejmu - podkreśliła Mazurek.

13:55

Lider PiS Jarosław Kaczyński wymienia tylko "zderzaki"; co do istoty polityki rządu to nic się nie zmieni - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak odnosząc się zmian w rządzie.

Siemoniak zauważył, że dwa lata temu PiS postawił na "starych towarzyszy, którzy kompletnie się nie sprawdzili, i którzy przysparzali ogromnych problemów rządowi i PiS-owi". Dodał, że nie chciałby być w skórze Mariusza Błaszczaka, który obejmuje funkcję ministra obrony narodowej. - Zastaje on ruinę i będzie musiał tą ruiną administrować przez dwa lata - podkreślił b. wiceszef MON.

13:51

Nowi ministrowie już w pracy. Rozpoczęło się pierwsze po rekonstrukcji posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego. 

13:50

Jacek Czaputowicz nowym ministrem spraw zagranicznych [SYLWETKA]

13:44

Zmiany na stanowiskach ministrów to przygotowanie do wyborów samorządowych oraz chęć ukrycia najbardziej kontrowersyjnych członków rządu - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego teraz będziemy mieli do czynienia z "bardziej uczesaną" wersją PiS.

Zdaniem szefa ludowców, poprzez rekonstrukcję rządu PiS przyznał się ponadto do "błędów" w zarządzaniu armią, "nieumiejętności" zreformowania służby zdrowia, "braku pomysłu i realizacji jakichkolwiek zamierzeń w walce ze smogiem". 

13:39

Rekonstrukcja rządu mówi o pewnym przewartościowaniu w Prawie i Sprawiedliwości; premier Mateusz Morawiecki zareagował na sygnały płynące z otoczenia: zagranicznego, medialnego, ale i partyjnego - ocenił politolog z UW dr Bartłomiej Biskup.

13:30

Mariusz Błaszczak z szefa MSWiA na ministra obrony narodowej [SYLWETKA]

13:25

Kim jest Łukasz Szumowski - nowy minister zdrowia? [SYLWETKA]

13:12

13:06

13:04

To dosyć głęboka zmiana wynikająca z obecnych potrzeb, z nowych zadań rządu; trzymamy kciuki, życzymy powodzenia, z całą pewnością damy radę - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek odnosząc się do zmian w Radzie Ministrów.

12:57

Nowy skład rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy skład rządu Mateusza Morawieckiego.

12:55

Prezydent: jestem otwarty na współpracę; proszę państwa o to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta; chciałbym, żebyście państwo widzieli we mnie tego, który współdziała i wspiera waszą pracę 

12:47

Rzeczniczka PiS na pytanie o zmianę na stanowisku szefa MON: wiem, że wpływa na tę zmianę miał również pan prezydent.

12:44

Rzeczniczka PiS: nie ma decyzji, kto zastąpi Joachima Brudzińskiego na funkcji wicemarszałka Sejmu, ale nie wykluczam, że nastąpi to na tym posiedzeniu Sejmu. 

12:42

Premier: nowi ministrowie i cała Rada Ministrów jest po to, żeby znajdywać najlepsze drogi do naszego rozwoju, żebyśmy budowali Polskę podmiotową w ramach silnej Europy ojczyzn; powiem krótko i filozoficznie - do roboty. 

12:40

Premier: nasz rząd nie jest przeciwko komuś, jest rządem za nową, coraz lepsza Polską i za nowymi celami; ci, którzy dotąd pełnili funkcję w rządzie wykonali swoją pracę bardzo dobrze, bardzo im dziękuję.

12:39

Premier: nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym, skrajności; chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem.

12:34

Premier: gdy wchodzimy w rok 100-lecia odzyskania niepodległości czuję, że to ogromne zobowiązanie byśmy byli rządem wielkiej modernizacji Polski, ale dla ludzi, dla polskich rodzin, społeczeństwa, dla siły państwa.

12:30

Prezydent: gratuluję premierowi Morawieckiemu odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko personalnych, ale także strukturalnych i organizacyjnych.

12:27

Prezydent: gratuluję objęcia urzędów, ale także gratuluję ponad dwóch lat dobrej pracy dla Polski, po to, żeby zmiana, którą zapowiadaliśmy w 2015 r. i wcześniej, była zmianą dobrą.

12:24

Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury

12:22

Mariusz Błaszczak ministrem obrony narodowej


12:21

Jacek Czaputowicz ministrem spraw zagranicznych


12:19

Joachim Brudziński ministrem spraw wewnętrznych i administracji


12:18

Henryk Kowalczyk ministrem środowiska


12:17

Łukasz Szumowski ministrem zdrowia


12:16

Jerzy Kwieciński ministrem inwestycji i rozwoju


12:15

Jadwiga Emilewicz ministrem przedsiębiorczości i technologii


12:14

Teresa Czerwińska ministrem finansów


12:12

Premier Mateusz Morawiecki odwołany z funkcji ministra finansów i ministra rozwoju. Odwołanych zostało też 8 ministrów: Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk

12:08

Rozpoczęła się ceremonia

11:45

11:37

11:20

11:10

10:49

"Na stanowisku ministra obrony narodowej nastąpi zmiana. Takie informacje płyną z otoczenia prezydenta i premiera" - informuje strona TVP Info. Według stacji, Antoni Macierewicz może objąć stanowisko Marszałka Sejmu.

10:42

Polityk PO Borys Budka już wczoraj pożegnał minister cyfryzacji


10:16

Pozostaję wicepremierem, a nie pełnomocnikiem do spraw wyborów samorządowych - napisała we wtorek na Twitterze wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

9:42

Rząd premiera Morawieckiego powstaje do końca kadencji - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Dodał, że nie są zakładane kolejne tury rekonstrukcji.

9:06

201801090815_pawelmucha 1200.jpg
Krzysztof Szczerski zostanie szefem MSZ? Głos zabrał Paweł Mucha

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pozostanie na swoim stanowisku; nie jest planowana zmiana - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w radiowej Trójce. - To jest tak, że każdego dnia podlegamy ocenie dokonywanej przez prezydenta - powołuje i odwołuje on swoich ministrów. Według mojej wiedzy tego rodzaju zmiany w Kancelarii Prezydenta - w najbliższych dniach - według mojej wczorajszej, wieczornej rozmowy z prezydentem, nie są planowane - powiedział.

9:01

We wtorek, o godz. 13.30. odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego w nowym składzie; planowane posiedzenie Rady Ministrów o godz. 10. zostało odwołane - poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

8:50

Ewentualna dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza mogłaby spowodować wewnętrzne problemy w PiS - ocenił we wtorek w TVN24 lider PO Grzegorz Schetyna. Podkreślił jednocześnie, że Macierewicz jest "królem udzielnym" i znajduje się poza wpływem ze strony premiera, czy prezesa PiS.

8:30

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie i powołanie ministrów; wręczyłem dokument szefowej Kancelarii Prezydenta - poinformował we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

7:30

Mariusz Błaszczak jedynka 1200 F.jpg
Mariusz Błaszczak: Andrzej Duda miał wpływ na rekonstrukcję rządu

Prezydent Andrzej Duda miał wpływ na rekonstrukcję rządu - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia". Błaszczak przypomniał również, że w myśl zasady, jaką w kampanii wyborczej przedstawił lider PiS Jarosław Kaczyński, żaden polityk nie jest przypisany do swojego stanowiska. "Nic nam się nie należy, to jest służba - oświadczył minister.

fc, dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. „Wyraźny ruch w kierunku centrum”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:08
Zakończyła się rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckeigo. Nowych szefów mają między innymi ministerstwa obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, zdrowia, finansów i środowiska. O rekonstrukcji mówili w audycji Północ-Południe socjolog prof. Antoni Kamiński (Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i Agaton Koziński („Polski The Times”). O zmianach rządzie mówili tez w PR24 dr Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i prof. Jacek Zaleśny (Instytut Nauk Politycznych UW).
rozwiń zwiń