USA: znaleziono ciało kolejnej ofiary lawin błotnych w Kalifornii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 08:12
Do 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po zejściu w nocy z poniedziałku na wtorek lawin błotnych w południowej Kalifornii - poinformowały lokalne władze. Pięć osób w wieku od 2 do 62 lat nadal jest poszukiwanych przez ekipy ratunkowe.
Zniszczony przez lawinę błotną dom w miejscowości Montecito w Kalifornii
Zniszczony przez lawinę błotną dom w miejscowości Montecito w KaliforniiFoto: MIKE NELSON/PAP/EPA

W sobotę znaleziono jedną żywą osobę, 25-letnią kobietę, ale szanse na odnalezienie dalszych żywych ofiar pod zwałami ziemi i pogruchotanych domów maleją.

- Chociaż z każdą godziną szanse na odnalezienie kogoś żywego są coraz mniejsze, zawsze pozostaje nadzieja - powiedział szeryf hrabstwa Santa Barbara Bill Brown.

W akcji poszukiwawczo-ratunkowej uczestniczy ponad 2100 ratowników, w tym ze Straży Przybrzeżnej USA, Marynarki Wojennej i Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. W sobotę dołączyło do nich dalszych 900 osób.

Wcześniejsze pożary spotęgowały katastrofę

Lawiny nawiedziły górzysty obszar o powierzchni ok. 78 km kwadratowych. Domy ma tam wiele znanych osobistości (m.in. Oprah Winfrey). Został on wcześniej pozbawiony roślinności przez pożary. Ułatwiło to zejście lawin, bowiem to głównie roślinność zatrzymuje i wchłania wodę.

Masy błota, miejscami nawet o grubości 1,5 metra, schodzące ze zboczy dolin wyrywały domy z fundamentów i porywały ze sobą. Odcięte zostały drogi dojazdowe do wielu miejscowości, w tym autostrada nr 101, która ma być otwarta dopiero w poniedziałek.

Do ratowania ludzi z zagrożonych terenów wykorzystano helikoptery. Zarządzono ewakuację ok. 7 tysięcy mieszkańców, w tym wszystkich mieszkańców Montecito, osady położonej na wschód od Santa Barbara.

Te wyjątkowo, do niedawna, malownicze tereny od wschodu graniczą z Parkiem Narodowym Los Padres a od zachodu z Pacyfikiem. Ich dodatkową atrakcyjność stanowił fakt, iż położone są w pobliżu aglomeracji Los Angeles.

Cudem uratowane dziecko

We wtorek jeden z ratowników uratował 2-letnią dziewczynkę, którą wyciągnął z błota i gruzów zawalonego domu. - Nie wiem, jak to dziecko przeżyło – powiedział miejscowemu dziennikowi "Santa Barbara Independent".

Opowiadał, że jego własny dom w miejscowości Montecito zawalił się pod naporem zwałów ziemi "po godzinie intensywnego deszczu".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gigantyczny pożar w Kalifornii zagraża miastu Santa Barbara

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 10:46
Już ponad 900 budynków w południowej Kalifornii padło pastwą pożarów ocenianych jako jedne z największych w historii tego stanu. Zagrożonych jest ponad 18 tys. dalszych budynków. Z ogniem walczy 9 tys. strażaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawiny błotne zalewają Kalifornię. Są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 08:04
Co najmniej 13 osób zginęło w Montecito w pobliżu Los Angeles w Kalifornii w wyniku zejścia lawin błotnych - poinformowały we wtorek wieczorem czasu lokalnego miejscowe władze, dodając, że prawdopodobnie liczba ofiar jeszcze wzrośnie.
rozwiń zwiń