USA: znaleziono ciało kolejnej ofiary lawin błotnych w Kalifornii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 08:12
Do 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po zejściu w nocy z poniedziałku na wtorek lawin błotnych w południowej Kalifornii - poinformowały lokalne władze. Pięć osób w wieku od 2 do 62 lat nadal jest poszukiwanych przez ekipy ratunkowe.
Zniszczony przez lawinę błotną dom w miejscowości Montecito w Kalifornii
Zniszczony przez lawinę błotną dom w miejscowości Montecito w KaliforniiFoto: MIKE NELSON/PAP/EPA

W sobotę znaleziono jedną żywą osobę, 25-letnią kobietę, ale szanse na odnalezienie dalszych żywych ofiar pod zwałami ziemi i pogruchotanych domów maleją.

- Chociaż z każdą godziną szanse na odnalezienie kogoś żywego są coraz mniejsze, zawsze pozostaje nadzieja - powiedział szeryf hrabstwa Santa Barbara Bill Brown.

W akcji poszukiwawczo-ratunkowej uczestniczy ponad 2100 ratowników, w tym ze Straży Przybrzeżnej USA, Marynarki Wojennej i Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. W sobotę dołączyło do nich dalszych 900 osób.

Wcześniejsze pożary spotęgowały katastrofę

Lawiny nawiedziły górzysty obszar o powierzchni ok. 78 km kwadratowych. Domy ma tam wiele znanych osobistości (m.in. Oprah Winfrey). Został on wcześniej pozbawiony roślinności przez pożary. Ułatwiło to zejście lawin, bowiem to głównie roślinność zatrzymuje i wchłania wodę.

Masy błota, miejscami nawet o grubości 1,5 metra, schodzące ze zboczy dolin wyrywały domy z fundamentów i porywały ze sobą. Odcięte zostały drogi dojazdowe do wielu miejscowości, w tym autostrada nr 101, która ma być otwarta dopiero w poniedziałek.

Do ratowania ludzi z zagrożonych terenów wykorzystano helikoptery. Zarządzono ewakuację ok. 7 tysięcy mieszkańców, w tym wszystkich mieszkańców Montecito, osady położonej na wschód od Santa Barbara.

Te wyjątkowo, do niedawna, malownicze tereny od wschodu graniczą z Parkiem Narodowym Los Padres a od zachodu z Pacyfikiem. Ich dodatkową atrakcyjność stanowił fakt, iż położone są w pobliżu aglomeracji Los Angeles.

Cudem uratowane dziecko

We wtorek jeden z ratowników uratował 2-letnią dziewczynkę, którą wyciągnął z błota i gruzów zawalonego domu. - Nie wiem, jak to dziecko przeżyło – powiedział miejscowemu dziennikowi "Santa Barbara Independent".

Opowiadał, że jego własny dom w miejscowości Montecito zawalił się pod naporem zwałów ziemi "po godzinie intensywnego deszczu".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gigantyczny pożar w Kalifornii zagraża miastu Santa Barbara

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 10:46
Już ponad 900 budynków w południowej Kalifornii padło pastwą pożarów ocenianych jako jedne z największych w historii tego stanu. Zagrożonych jest ponad 18 tys. dalszych budynków. Z ogniem walczy 9 tys. strażaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawiny błotne zalewają Kalifornię. Są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 08:04
Co najmniej 13 osób zginęło w Montecito w pobliżu Los Angeles w Kalifornii w wyniku zejścia lawin błotnych - poinformowały we wtorek wieczorem czasu lokalnego miejscowe władze, dodając, że prawdopodobnie liczba ofiar jeszcze wzrośnie.
rozwiń zwiń