X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018. Szykuje się rekordowa zbiórka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 10:28
Ponad 81,4 mln zł "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków" - takim wynikiem zakończył się w niedzielę po północy 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jerzy Owsiak (C) w sztabie podczas 26. Finału WOŚP
Jerzy Owsiak (C) w sztabie podczas 26. Finału WOŚPFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

Po północy na koncie WOŚP było ponad 81 mln 423 tys. 542 zł. Poprzedni finał Orkiestra kończyła z wynikiem ponad 62,4 mln zł. Ostatecznie zebrano wtedy ponad 105 mln zł. Końcowy wynik zbiórki poznamy na początku marca.

Tuż przed północą tradycyjnie odbyły się tzw. licytacje najbardziej hojnych darczyńców - na aukcjach telefonicznych sprzedano złote serduszka i złote karty telefoniczne. Najdroższe serduszko - wyrabiane ze złota, sprzedano za rekordową kwotę 488 tys. 888 zł. Za najdroższą kartę zapłacono 100 tys. zł.

W tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy. Zbiórce towarzyszyły liczne imprezy, m.in. koncerty, wydarzenia sportowe i licytacje. Fundacja WOŚP w tym roku przeznacza pieniądze na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

"Światełko do nieba" wysłano z wielu miejsc w Polsce

O godz. 20 w niedzielę w całym kraju rozbłysły "światełka do nieba" - zgodnie z tradycją kulminacyjny moment każdego finału Orkiestry.

W Warszawie fajerwerki można było oglądać z placu Defilad, gdzie od wczesnego popołudnia trwał finałowy koncert. Pokazy sztucznych ogni odbyły się także w wielu innych miejscowościach m.in. w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Olsztynie, Zielonej Górze, Rzeszowie.


Jak podała Komenda Główna Policji do tej pory nie odnotowano poważniejszych incydentów. "Jest bezpiecznie, żadnych poważniejszych zdarzeń nie odnotowaliśmy" - poinformował mł. asp. Michał Gaweł z wydziału prasowego KGP.

Celem tegorocznego Finału jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja chce wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

Jerzy Owsiak Bądźcie na placach, na ulicach, tam, gdzie jesteście wszyscy razem. Nikt nie każe, sami sobie to robimy

Zbiórce jak co roku towarzyszyszyły koncerty, m.in. na placu Defilad w Warszawie. Podczas 26. Finału WOŚP od godziny 14. przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie wystąpili m.in. Proletaryat, Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka, Łąki Łan. oraz Poparzeni Kawą Trzy.

Równolegle w Warszawie i 108 innych miastach w Polsce i za granicą wystartowały biegi "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". W Warszawie udział w wydarzeniu wzięło 5 tys. osób, a całkowity dochód przekazany zostanie na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki temu do szpitali trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 mln 909 tys. 333,39 zł. Na oddziały dla noworodków trafiło m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji i 344 kardiomonitory. Jednak od czasu ostatniej zbiórki na ten cel minęło już 5 lat, co oznacza, że duża część przekazanego przez WOŚP sprzętu albo się wyeksploatowała, albo stała się przestarzała ze względu na skok technologiczny.

Organizatorzy akcji podkreślają, że w Polsce funkcjonuje trzystopniowy podział oddziałów dla noworodków. Większość z nich to oddziały podstawowe, tzw. pierwszego i drugiego stopnia. Oddziały trzeciego stopnia to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne przeznaczone dla dzieci najbardziej chorych. To właśnie dlatego zdecydowano się na wsparcie oddziałów podstawowych.

Prezydent wspiera WOŚP

Orkiestrę jak co roku można było wspierać na aukcjach internetowych. Wśród przedmiotów do wylicytowania znalazły się mucha smokingowa prezydenta Andrzeja Dudy oraz komplet wizytowy pierwszej damy.

Na aukcjach dostępne były także m.in. egzemplarz konstytucji z dedykacją b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, spacer z prof. Leszkiem Balcerowiczem, fotel i pióro Andrzeja Wajdy, czapki z polskiej stacji polarnej, samochód Polonez Filipa Chajzera, czy zaproszenie na obóz sportowy do Anny Lewandowskiej.

W tym roku Fundacja zbierała pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ciągu poprzednich 25 finałów Orkiestra zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny.

Pierwszy finał w 1993 roku

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W sumie, w ciągu 25 lat Fundacja zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

Fundacje pomocowe

W działalność pomocową angażuje się wiele organizacji pozarządowych, nie tylko fundacja WOŚP. Wśród nich np. Caritas, który prowadzi szereg akcji, między innymi Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Program Stypendialny "Skrzydła".

W ramach tego ostatniego, w ciągu 10 lat, do 2016 roku na wsparcie biednych uczniów przeznaczono prawie 1,3 mld złotych. Wśród największych fundacji jest też z kwotą 130 mln złotych wydanych w 2016 roku Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Z kolei Fundacja Wiosna księdza Jacka Stryczka zajmująca się między innymi organizacją Szlachetnej Paczki, tylko w ramach tego programu pośredniczyła w przekazaniu pomocy o wartości blisko 50 mln złotych.

Partnerem wielu akcji charytatywnych jest również Polskie Radio. Obejmowało patronatem akcje organizowane m.in. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Caritas, "Szlachetną Paczkę" czy Fundację SOS Wioski Dziecięce.

W 2017 roku Polskie Radio angażowało się również we własne przedsięwzięcia charytatywne. Najwięcej, bo 900 tysięcy złotych, udało się uzbierać podczas grudniowych licytacji radiowej Trójki w ramach akcji "Święta bez Granic". Podczas akcji "Choinki Jedynki" zebrano kwotę 140 tysięcy złotych, a w trakcie akcji wsparcia dla rodziny policjanta-antyterrorysty, który zginął na służbie 2 grudnia w Wiszni Małej, udało się zebrać ponad 140 tysięcy złotych. Łącznie podczas akcji Polskiego Radia na rzecz osób pokrzywdzonych - przez los, chorym, ofiarom klęsk żywiołowych - udało się zebrać ponad milion 300 tysięcy złotych.

ksem, pg


Zobacz więcej na temat: POLSKA WOŚP pomoc noworodek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak