Prezydent Iranu: mimo wysiłków USA, nie udało się podważyć umowy nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:11
- Stany Zjednoczone nie zdołały podważyć porozumienia nuklearnego między Teheranem i światowymi mocarstwami - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jego zdaniem umowa ta jest "długotrwałym zwycięstwem" Iranu.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani
Prezydent Iranu Hasan RowhaniFoto: Abedin Taherkenareh/PAP/EPA

- Amerykańska administracja nie zdołała podważyć porozumienia nuklearnego. Mimo wielokrotnych wysiłków nie udało się to prezydentowi USA Donaldowi Tumpowi - powiedział Rowhani podczas przemówienia transmitowanego w irańskiej telewizji.

W swoim wystąpieniu prezydent Iranu odnosił się do piątkowej deklaracji Trumpa dotyczącej porozumienia. Amerykański prezydent stwierdził w niej, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikuje się umowę Teheranu ze światowymi mocarstwami w sprawie demontażu irańskiego programu nuklearnego.

- To ostatnia szansa. Jeśli nie nastąpią takie zmiany, USA nie zawieszą ponownie sankcji w celu pozostania nadal stroną porozumienia nuklearnego z Iranem. I w dowolnym momencie, gdy uznam, że nic nie daje się uzgodnić, porozumienie natychmiast wypowiem - głosi wydane przez Trumpa oświadczenie.

Inni sygnatariusze bronią porozumienia 

Porozumienie z władzami w Teheranie zawarły w lipcu 2015 roku poza USA także Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Unia Europejska. Przewiduje ono zniesienie sankcji w zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad uzyskaniem broni jądrowej, co mają potwierdzić inspekcje afiliowanej przy ONZ Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

W ostatnich miesiącach przywódcy Francji, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wielokrotnie przestrzegali USA przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu z Iranem. Umowy broniły także Chiny i UE.

pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Donald Trump zawiesza wprowadzenie nuklearnych sankcji wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 21:22
Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny i - jak zaznaczono - ostatni wstrzymał na 120 dni możliwość ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec Iranu, zniesionych w porozumieniu nuklearnym z tym krajem - podano w piątek w oświadczeniu Białego Domu.
rozwiń zwiń