X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komisja Weryfikacyjna. Kurator 130-latka jednocześnie kierował Biurem Prawnym SKW

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 20:56
Kurator, który zeznawał przed komisją reprywatyzacyjną przyznał, że w czasie gdy był kuratorem Józefa Pawlaka, byłego właściciela nieruchomości przy Łochowskiej 38 w Warszawie, pracował w specjalnych służbach wojskowych.
Radca prawny, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka, Zbigniew Paweł Lichocki
Radca prawny, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka, Zbigniew Paweł Lichocki Foto: PAP/Tomasz Gzell

W latach 2008-2015 Zbigniew Lichocki pełnił funkcję dyrektora Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak stwierdził przed komisją, od swoich przełożonych otrzymał pozwolenie na prowadzenie sprawy związanej z Łochowską 38. Lichocki został kuratorem Józefa Pawlaka, byłego właściciela nieruchomości, mimo że ten zmarł w latach 40. XX wieku. Dzisiaj miałby on grubo ponad 100 lat.

Ogłoszenie o sprzedaży

Jak powiedział podczas przesłuchania Zbigniew Lichocki, firma chętna na zakup reprywatyzowanej nieruchomości zgłosiła się po około dwóch miesiącach od zamieszczenia ogłoszenia w prasie przez Mariusza Michalskiego, jednego z mocodawców Lichockiego. Kurator powiedział też, że zależało mu na szybkiej sprzedaży nieruchomości na warszawskiej Pradze ze względu na zaawansowany wiek mocodawcy Mariusza Michalskiego, który jak powiedział kurator, miał około 70 lat. 

Pytany przez członka komisji Sebastiana Kaletę, jakie czynności podjął, aby odnaleźć Józefa Pawlaka zeznał, że wysyłał pisma "do różnych instytucji" we współpracy ze swoim mocodawcą oraz przedstawicielami urzędu miasta. - Przyjęliśmy założenie, być może błędne, że jego synem jest pan Roman Pawlak. W dokumentach sprawy zawarta była informacja, która według nas jednoznacznie wskazywała, że pan Roman Pawlak jest synem Józefa Pawlaka. I przez tego Romana Pawlaka próbowaliśmy dotrzeć do pana Józefa - podkreślił Lichocki. Dodał, że również w terenie szukał Romana Pawlaka na nieruchomości Łochowska 38 i przy alei Tysiąclecia. 

Wiek zaawansowany

Kaleta pytał, czy świadek miał świadomość w jakim wieku jest osoba, do której znalezienia został zobowiązany. Lichocki odpowiedział, że "wiedział, że jest to wiek zaawansowany". - Wydawało nam się, że jest to teoretycznie możliwe jeszcze, aby żył - powiedział. 

Kaleta przypomniał świadkowi pismo do Biura Gospodarki Nieruchomości z marca 2011 roku, w którym Lichocki stwierdził, że został kuratorem jednego z właścicieli i wyczerpały się możliwości ustalenia miejsca pobytu Józefa Pawlaka oraz zakończenia czynności administracyjnej i wydanie decyzji. Zapytany, czy złożył do sądu wniosek o uznanie Pawlaka jako osobę nieżyjącą odpowiedział, że nie złożył takiego pisma. Świadek przyznał, że nie zakładał, że Józef Pawlak nie żyje. 

W 2011 roku decyzję zwrotową podpisał ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami warszawskiego Ratusza Jakub R. Pięć lat później o wydanie nieruchomości, zgodnie z decyzją zwrotową, upomniał się kurator dawnego właściciela, czyli Józefa Pawlaka. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patryk Jaki: komisja weryfikacyjna pracuje nad raportem strat Warszawy na reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 08:27
- Komisja weryfikacyjna pracuje nad raportem, który pokaże, ile Warszawa straciła na reprywatyzacji - powiedział wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki. Jak dodał, kwoty przedstawione w dokumencie będą "bardzo duże".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden ze współwłaścicieli zmarł w 1949 roku". Komisja weryfikacyjna badała zwrot kamienicy przy Łochowskiej 38

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 21:22
Po budynek zgłosił się kurator reprezentujący blisko 130-letnią osobę, stołeczne Biuro Gospodarki Nieruchomościami wydał decyzję o zwrocie w 2011 roku, jednak nie doszło do jego wydania.
rozwiń zwiń