Na Sycylii odkryto starożytne greckie miasto. Dzięki kamerze na dronie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 08:53
Dzięki bardzo czułej kamerze termicznej, zainstalowanej na dronie, włoscy geolodzy odkryli na Sycylii zasypane pozostałości greckiego miasta sprzed ponad 2700 lat. To część pierwszej osady, na której zbudowano późniejsze miasto - wyjaśnili.
Selinunte na Sycylii, zdjęcie ilustracyjne.
Selinunte na Sycylii, zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

Odkrycia dokonano w rejonie parku archeologicznego Selinunte koło Trapani w południowo- zachodniej części wyspy - jednego z największych w Europie. Są tam ruiny kilku świątyń oraz innych budowli. Większość z nich została zburzona w wyniku trzęsień ziemi w wiekach średniowiecza.

Geolodzy z uniwersytetu w Camerino w regionie Marche stwierdzili na obszarze Selinunte anomalie termiczne, które ich zdaniem mają związek z zakopanymi tam pozostałościami budowli sprzed prawie 3 tysięcy lat, wzniesionymi w pobliżu portu.

Jak Pompeje

Archeolog i geolog Fabio Pallotta wyjaśnił, że obrazy uzyskane z kamery termicznej ukazują doskonałe figury geometryczne, oznaczające - jak twierdzą - plany budowli. Jedną z nich była według naukowców świątynia otoczona przez kolumny, starsza od tych, których ruiny można tam oglądać.

Ponadto badacze ogłosili, że w głęboko położonych warstwach ziemi pod starożytnym miastem zidentyfikowali akwedukty zbudowane przez Greków, którymi woda dopływała do domów i obiektów kultu.

- To tak, jakbyśmy odkryli antyczne Pompeje wcześniejsze od tych, które dzisiaj możemy oglądać - powiedział koordynator badań Gilberto Pambianchi. Podkreślił: "Udało nam się sfilmować naturalny obszar pierwszego osadnictwa w tym miejscu".

Selinunte zostało założone przez Greków w VII wieku przed naszą erą.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najważniejsze odkrycia archeologiczne w Gruzji to dokonania Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:52
Pierwsi polscy archeolodzy pracowali w Gruzji już 100 lat temu, a od 2012 r. działają tam wyjątkowo intensywnie, badając m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska sprzed ponad 2,5 tys. lat. W środę z archeologami ma się spotkać prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. W grobowcu znaleziono mumię

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 20:15
Egipscy archeolodzy odkryli mumię w jednym dwóch grobowców, które odnaleziono dwie dekady temu w nekropolii Dra Abu el-Naga w Luksorze na południu Egiptu. Grobowce do tej pory nie były zbadane. Ciało prawdopodobnie należało do wysokiego rangą urzędnika.
rozwiń zwiń