Tomasz Nałęcz rezygnuje ze startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 13:43
Tomasz Nałęcz, kandydat na prezydenta SdPl i Partii Demokratycznej, rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich. W środę odbędzie się konferencja prasowa Nałęcza, podczas której ma wyjaśnić motywy swojej decyzji.
Audio

W zaproszeniu na środową konferencję prasową Nałęcza czytamy, że podczas niej "ogłosi rezygnację ze startu w nadchodzących wyborach prezydenckich oraz wyjaśni motywy tej decyzji".

Można jednak spodziewać się, że decyzja ta to pokłosie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginał prezydent Lech Kaczyński, co m.in. spowodowało konieczność przeprowadzenia wcześniejszych wyborów prezydenckich.

Już we wtorek szef SdPl Wojciech Filemonowicz wystosował list do członków zarządów swojej partii oraz SLD, w którym zaproponował spotkanie. "Jest oczywiste, że nieuchronnie zbliżająca się kampania prezydencka będzie dla lewicy, znajdującej się od kilku lat w głębokiej defensywie, niezwykle trudnym wyzwaniem. Sądzę, że jest też oczywiste, iż tylko połączenie wszystkich lewicowych i centrolewicowych środowisk wokół wspólnego kandydata daje nam szansę na nawiązanie wyborczej rywalizacji" - argumentował.

"Nie zamierzamy prowadzić partyjnych dyskusji"

W odpowiedzi rzecznik SLD Tomasz Kalita wydał oświadczenie, w którym napisał, że Sojuszowi nic nie wiadomo o inicjatywie spotkania zarządów obu partii. "Zajmujemy się pochówkiem naszych przyjaciół i nie zamierzamy prowadzić partyjnych dyskusji" - napisał Kalita.

Sam Nałęcz, od grudnia, kiedy zdecydował się startować w wyborach prezydenckich, był zwolennikiem wystawienia wspólnego centrolewicowego kandydata. Opowiadał się za wyłonieniem go w prawyborach.

Termin przyspieszonych wyborów prezydenckich ma w środę ogłosić marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przejął obowiązki prezydenta RP. Wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 20 czerwca, a to oznacza, że najpóźniej do 26 kwietnia (poniedziałek) trzeba w Państwowej Komisji Wyborczej złożyć zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego. Do tego zawiadomienia musi być dołączona zgoda kandydata i co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla niego.

Do tego czasu SLD musi zdecydować, kogo wyznaczy do startu w wyborach, bowiem kandydat Sojuszu Jerzy Szmajdziński również zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

kg,PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Polityczna PiS udzieli poparcia Kaczyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 07:14
Po południu zbierze sie Rada Polityczna PiS, która ma udzielić poparcia szefowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu w wyborach prezydenckich. Przed posiedzeniem Rady - w jednym z warszawskich centrów konferencyjnych - odbędzie sie wyjazdowe posiedzenie klubu PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory 2010. Sondaże po decyzji szefa PiS

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 20:30
Gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę Bronisław Komorowski mógłby liczyć na 46,2 proc. głosów, zaś Jarosław Kaczyński - 31,7 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Homo Homini dla Polsatu News i "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Markowski: SLD nie miało innego wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 21:50
Prof. Radosław Markowski uważa, że wyznaczenie Grzegorza Napieralskiego na kandydata SLD w wyborach prezydenckich było jedynym wyjściem dla tej partii. W jego ocenie, wynik Napieralskiego paradoksalnie zależeć będzie od tego, kto zostanie kandydatem PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 18:23
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 13 komitetów w wyborach prezydenckich. Ponadto komisja wezwała cztery komitety do uzupełnienia dokumentów i odmówiła rejestracji sześciu komitetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jurek i Andrzej Lepper zgłosili komitety

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 14:12
Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia od komitetów wyborczych czterech kandydatów na prezydenta - Waldemara Pawlaka, Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera i Marka Jurka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy już 8 kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 13:47
Do Państwowej Komisji Wyborczej w niedzielę wpłynęły zawiadomienia od komitetów wyborczych czterech kolejnych kandydatów na prezydenta - Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Bogdana Szpryngiela i Bogusława Ziętka. W sumie dotychczas do PKW zgłosiło się osiem komitetów.
rozwiń zwiń