X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Klauzula sumienia w USA. Biały Dom wesprze dyskryminowanych pracowników służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 21:27
Biały Dom utworzył w resorcie zdrowia nowe biuro, którego zadaniem będzie obrona tych pracowników służby zdrowia, którzy czują się dyskryminowani za swoje poglądy religijne. Chodzi o takie sytuacje jak np. odmowa dokonania zabiegów medycznych sprzecznych z wyznaniem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Przed rozpoczęciem w piątek w Waszyngtonie dorocznego "Marszu na rzecz życia" przeciwników aborcji, szef nowego Biura Praw Obywatelskich (Office of Civil Rights) w resorcie zdrowia Roger Severino powiedział, że w swojej działalności Biuro będzie strzegło "praw sumienia" pracowników szpitali i innych placówek medycznych.

Podczas piątkowej telefonicznej konferencji prasowej z dziennikarzami w piątek Severino wyjaśnił, że Biuro będzie się koncentrowało "nie na grupie ludzi, ale na typach kontrowersyjnych moralnie zabiegów medycznych" jak aborcja, sterylizacja czy eutanazja, która jest legalna w niektórych stanach USA.

Severino porównał taką filozofię nowego biura resortu zdrowia do decyzji zarządu sieci handlowej Target, który postanowił nie sprzedawać broni palnej w swoich sklepach.

Biuro Praw Obywatelskich będzie rozpatrywało skargi na łamanie istniejących 25 regulacji federalnych dotyczących praw religijnych pracowników ponad 730 tys. placówek medycznych działających w Stanach Zjednoczonych. Do placówek medycznych zalicza się szpitale, domy dziecka, gabinety dentystyczne, domy starców, stacje pogotowia ratunkowego i uniwersyteckie przychodnie zdrowia.

Istniejące przepisy federalne zabraniają pracodawcom prześladowania i dyskryminacji lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników placówek medycznych, którzy odmawiają wykonywania, czy też udziału w przeprowadzaniu zabiegów, które się sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi.

Administracja Trumpa zwiększyła liczbę typów zabiegów, które podlegają takim regulacjom federalnym. Zmiana interpretacji istniejących przepisów spowodowała wzrost liczby skarg na łamanie tych regulacji.

W okresie 8 lat demokratycznej administracji prezydenta Baracka Obamy resort zdrowia otrzymał tylko 10 skarg pracowników placówek medycznych na łamanie przez pracodawców ich swobód religijnych.

Podczas pierwszego roku administracji prezydenta Donalda Trumpa resort zdrowia i służb społecznych otrzymał 34 takie skargi jeszcze przed powołaniem specjalnego biura praw obywatelskich do ich rozpatrywania.

Adwokaci mającego opinię lewicowego Amerykańskiego Związku Swobód Obywatelskich (American Civil Liberties Union) oraz przedstawiciele organizacji homoseksualistów, lesbijek i środowiska LGBT wyrazili zaniepokojenie, że wprowadzona przez administrację Trumpa nowa interpretacja istniejących przepisów może prowadzić do dyskryminowania przez lekarzy i inny personel medyczny "mniejszości" seksualnych. Ich zdaniem lekarze - stosując nową wykładnię przepisów federalnych - mogą np. odmówić transwestycie przeprowadzenia operacji zmiany płci.

Resort zdrowia i służb społecznych ocenia, że działalność Biura Praw Obywatelskich będzie kosztowała resort 312,3 mln USD w pierwszym roku i 125,5 milionów USD rocznie w następnych latach działalności.

pp

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA aborcja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie będą kolejne lata prezydentury Trumpa? Profesor Chodakiewicz: wszystko zależy od wyborów do Kongresu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:04
Mija rok od zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jaki to był okres dla USA, jakie mogą być kolejne trzy lata prezydentury Trumpa? M.in. o tym w wywiadzie dla Polskiego Radia mówił profesor Marek Chodakiewicz z waszyngtońskiego Instytutu Polityki Światowej (Institute of World Politics).
rozwiń zwiń