Radio Maryja ofiarą oszustów. Fałszywe druki wpłat

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 17:51
Radio Maryja i powiązana z nim fundacja padły ofiarą oszustów wyłudzających datki od słuchaczy. Nieznany sprawca rozprowadza w kraju blankiety wpłat na rozgłośnię z numerem konta bankowego nienależącym do radia.
Audio

Jak poinformowała w czwartek Lidia Kochanowicz, dyrektorka finansowa fundacji Lux Veritatis finansującej telewizję Trwam i część przedsięwzięć redemptorystów, od kilku miesięcy na terenie całego kraju rozprowadzane są fałszywe listy z logo Radia Maryja i sfałszowanym podpisem o. Tadeusza Rydzyka. Pisma trafiają do biur i kół przyjaciół Radia Maryja działających przy parafiach; otrzymują je również osoby prywatne.

"Są to druki przekazów na rzecz Radia Maryja z tytułem wpłata na cele kultu religijnego oraz na rzecz fundacji z tytułem dar na budowę kościoła - centrum Polonia in Tercio Millenio i dar dla TV Trwam. Do tego dołączone są różnego rodzaju materiały, m.in. list z logo radia i rzekomym podpisem ojca Tadeusza Rydzyka oraz ulotki radia" - powiedziała w czwartek Lidia Kochanowicz.

Blankiety do wpłat nadawane są z Torunia, a od oryginalnych, rozprowadzanych od lat przez rozgłośnię, różnią się numerem konta bankowego. Fałszywe formularze zawierają numer konta w mBanku, z którego usług rozgłośnia nigdy nie korzystała.

Bank wyjaśni sprawę

"Jeżeli ten mBank jest uczciwy, to już powinien zareagować. Jeżeli bank nie udziela informacji, to współdziała w złym. Mówię to na własną odpowiedzialność: uwaga na BRE Bank i mBank, uwaga na nieuczciwości bardzo poważne" - ostrzegał w czwartek słuchaczy o. Tadeusz Rydzyk.

Pracownicy mBanku zapewniają, że o całej sprawie dowiedzieli się dopiero z anteny Radia Maryja. "Nie dotarły do nas wcześniej żadne sygnały od przedstawicieli fundacji Lux Veritatis i Radia Maryja w sprawie fałszywych blankietów wpłat. Nie mieliśmy więc możliwości zweryfikować tej informacji, a standardowo do każdej sprawy, w przypadku której istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, podchodzimy z największą uwagą" - zapewnił PAP Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku.

Po audycji na antenie Radia Maryja, w której poinformowano o sprawie, pracownicy banku skontaktowali się z dyrektorką finansową fundacji Lux Veritatis. Przedstawicielka fundacji zadeklarowała gotowość niezwłocznego przesłania do banku wszystkich informacji.

Wieczorem mBank poinformował, że numery rachunków, podawane przez oszustów w celu wyłudzenia środków na Fundację Lux Veritatis i Radio Maryja, zostały zablokowane zaraz po przekazaniu niezbędnych informacji przez przedstawicieli Fundacji, kolejne wpłaty nie będą więc przyjmowane.

Rzecznik banku Krzysztof Olszewski zapewnił, że bank będzie współpracował z organami ścigania, jest też w kontakcie z przedstawicielami Fundacji. "Jesteśmy zainteresowani szybkim wyjaśnieniem sprawy" - podkreślił rzecznik.

Bank zapewnia, że dane klientów lub przedsiębiorców zakładających rachunki, w każdym przypadku są weryfikowane i nie ma możliwości uruchomienia rachunku lub innego produktu w mBanku na podstawie nieprawdziwych danych. Jednocześnie bankowcy zaznaczają, że zgodnie z prawem nie mogą osobom trzecim ujawniać informacji o tym, kto jest właścicielem danego rachunku bankowego.

to,PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak