Znamy nominowanych do Oscarów 2018. Polka ma szansę na statuetkę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 16:21
"Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nominację do Oscara w kategorii pełnometrażowy film animowany. Laureatów tegorocznych Oscarów poznamy 4 marca.
Audio
  • "Twój Vincent" z nominacją do Oscarów. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Jedna z ręcznie namalowanych klatek z filmu Twój Vincent
Jedna z ręcznie namalowanych klatek z filmu "Twój Vincent"Foto: mat. promocyjne

"Twój Vincent" to pierwszy pełnometrażowy film stworzony w całości technologią animacji malarskiej. Na potrzeby jego powstania 125 artystów 15 narodowości namalowało łącznie 65 tys. obrazów. Animacja jest ożywiona, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha i ostatnich dni jego życia.

Wcześniej film był nominowany m.in. do Złotych Globów. Produkcja dostała też Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego, Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.



Na statuetkę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany mają szanse także: "Coco" Lee Unkricha i Adriana Moliny, "Fernando" Carlosa Saldanhy, "The Breadwinner" Nory Twomey oraz "Dzieciak rządzi" Toma McGratha.

Nominacje w najważniejszych kategoriach

W najważniejszej kategorii - najlepszy film - o statuetkę Oscara powalczy dziewięć produkcji: "Tamte dni, tamte noce", "Czas mroku", "Dunkierka", "Uciekaj!", "Lady Bird", "Nić widmo", "Czwarta władza", "Kształt wody" i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".

W kategorii najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej nominowani są: Timothee Chalamet ("Tamte dni, tamte noce"), Daniel Day-Lewis ("Nić widmo"), Daniel Kaluuya ("Uciekaj!"), Gary Oldman ("Czas mroku") i Denzel Washington ("Roman J. Israel, Esq").

W kategorii najlepszy aktor w roli drugoplanowej nominowani są: Willem Dafoe ("The Florida Project"), Woody Harrelson ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"), Richard Jenkins ("Kształt wody"), Christopher Plummer ("Wszystkie pieniądze świata") i Sam Rockwell ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri").

W kategorii najlepsza aktorka w roli pierwszoplanowej nominowane są: Sally Hawkins ("Kształt wody"), Frances McDormand ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"), Margot Robbie ("Jestem najlepsza. Ja, Tonya"), Saoirse Ronan ("Lady Bird") i Meryl Streep ("Czwarta władza").

W kategorii najlepsza aktorka w roli drugoplanowej nominowane są: Mary J. Blige ("Mudbound"), Allison Janney  ("Jestem najlepsza. Ja, Tonya"), Lesley Manville ("Nić widmo"), Laurie Metcalf ("Lady Bird") i Octavia Spencer ("Kształt wody").

Na Oscara w kategorii najlepszy reżyser szansę mają: Christopher Nolan za "Dunkierkę", Jordan Peele za "Uciekaj!", Guillermo del Toro za "Kształt wody", Greta Gerwig za "Lady Bird" i Paul Thomas Anderson za "Nić widmo".

13 nominacji dla "Kształtu wody"

W tym roku najwięcej nominacji zgarnął film "Kształt wody" (najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Sally Hawkins, najlepszy aktor drugoplanowy - Richard Jenkins, najlepsza aktorka drugoplanowa - Octavia Spencer, najlepszy reżyser - Guillermo del Toro, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku, najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy).

Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku w Baltimore. Elisa Esposito pracuje jako woźna w tajnym rządowym centrum badawczym. Monotonne życie urozmaicają jej spotkania z Zeldą, tłumaczką języka migowego, oraz z sąsiadem Gilesem, który też pracuje w ośrodku. Pewnego dnia do laboratorium zostaje przywiezione tajemnicze stworzenie, które schwytano w Ameryce Południowej.

W pierwszej trójce produkcji, które mają szansę na "złotego rycerza" w największej liczbie kategorii znalazły się jeszcze "Dunkierka" i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".

Pierwszy z nich otrzymał osiem nominacji - najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku i najlepsza scenografia.

Film opowiada o Operacji Dynamo, która została przeprowadzona w dniach od 26 maja do 4 czerwca 1940 roku. Była to ewakuacja Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, wojsk francuskich i belgijskich z Dunkierki do Wielkiej Brytanii, dzięki której uratowano 338 226 żołnierzy.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" został nominowany w następujących kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Frances McDormand, najlepszy aktor drugoplanowy - Woody Harrelson, najlepszy aktor drugoplanowy - Sam Rockwell, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka, najlepszy montaż.

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz.

Najlepszy film nieanglojęzyczny bez Polski

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nominację otrzymały produkcje z Chile - "Fantastyczna kobieta", z Libanu - "L'insulte", z Rosji -"Niemiłość", ze Szwecji - "The Square"
i z Węgier - "Dusza i ciało".

W połowie października ubiegłego roku Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę 92 filmów, które miały powalczyć w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Wśród nich znalazł się "Pokot", obraz w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Polski film nie znalazł się jednak na tzw. "skróconej liście", którą ujawniono w połowie grudnia.

Pełna lista nominowanych>>>

IAR,PAP,Wikipedia,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film animowany "Twój Vincent" powalczy o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 19:40
W kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany zgłoszonych zostało 26 obrazów. Opowiadający o życiu Vincenta Van Gogha obraz "Twój Vincent". Polsko- brytyjska produkcja będzie rywalizować o Oscara z takimi hitami kinowymi jak "Dzieciak rządzi" czy "Coco", który niedawno zdobył Złoty Glob.
rozwiń zwiń