Departament Stanu USA wzywa do ponownej analizy ustawy o IPN. "Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 07:33
Do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami" - wezwał w środę w swym oświadczeniu dla prasy amerykański MSZ.
Audio
  • Amerykański Departament Stanu o nowelizacji ustawy o IPN. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Brama niemieckiego obozu Auschwitz
Brama niemieckiego obozu AuschwitzFoto: S-F/shutterstock.com

"Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że wyrażenia takie jak: +polskie obozy śmierci+ są niewłaściwe, błędne i sprawiają ból" - napisano w oświadczeniu wydanym w środę przez Departament Stanu. "Jednakże, jesteśmy zarazem zaniepokojeni i tym, że, jeśliby wszedł w życie, projekt tej ustawy mógłby podważyć wolność wypowiedzi i badań naukowych" - czytamy w oświadczeniu.

"Musimy zachować szczególną ostrożność, by nie ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu. Wierzymy, że tylko nieskrępowana dyskusja, badania naukowe i działalność edukacyjna to najlepszy sposób, by przeciwdziałać niewłaściwym i krzywdzącym wypowiedziom" – wskazano w nocie wydanej przez amerykańską dyplomację.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

Departament Stanu wezwał do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN nie tylko z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa, ale też "naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami".

Rzeczniczce Departamentu stanu odpowiedzieli na Twitterze polscy internauci, w tym m.in. rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.  

"Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy; jeśli weszłaby ona w życie mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki - ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem włącznie" - podkreślono w nocie.

glosowanie 1200.jpg
Senat przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej

Głosowanie ws. nowelizacji ustawy o IPN ma się odbyć jeszcze na obecnym posiedzeniu Senatu. W czwartek - jak poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski - rząd wyda oświadczenie, w którym ustosunkuje się do noweli.

Nowelizacja ustawy IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. 

Rzeczniczce Departamentu stanu odpowiedzieli na Twitterze polscy internauci, w tym m.in. rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 


fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA IPN Holokaust
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrowersyjna ustawa w USA. Ułatwi zwracanie majątków sprzed II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 10:56
Senat USA przyjął ustawę 447, która ma ułatwić odzyskiwanie majątków żydowskich utraconych w trakcie II wojny światowej. Dokument czeka na zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów i amerykański Senat, by poźniej - po podpisie prezydenta - stać się obowiązującym aktem prawnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: list kongresmenów do Andrzeja Dudy. Apelują o weto ustawy ws. IPN

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 20:53
Grupa członków amerykańskiego Kongresu wyraziła zaniepokojenie przyjęciem przez polski Sejm nowelizacji ustawy o IPN. Politycy z ponadpartyjnego zespołu do walki z antysemityzmem zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by sprzeciwił się ustawie, a jeśli dotrze ona na jego biurko, to ją zawetował. 
rozwiń zwiń