W samolocie działał system TAWS i był włączony

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 17:16
W samolocie, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem działał pokładowy system ostrzegania przed przeszkodami TAWS. Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na źródło w Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym. Według niego, zgodnie z danymi otrzymanymi z czarnych skrzynek - system ten był włączony.
Audio

TAWS (Terrain Awareness and Warning System) działa na podstawie danych z wysokościomierza, barometru oraz GPS i cyfrowych map kuli ziemskiej. Ostrzega pilotów przed zbliżaniem się do przeszkód, takich jak wysokie maszty czy wierzchołki gór lub gdy po prostu leci zbyt nisko. W słuchawkach pilota rozlega się wówczas alarm i polecenie: "Ciągnij w górę". System montowany jest w samolotach od 1990 roku i - jak twierdzą amerykańscy piloci - jest praktycznie niezawodny. Wypadki, których przyczyną było na przykład zahaczenie o jakiś maszt lub zbyt niski lot, jeśli TAWS działa poprawnie, już się nie zdarzają. Może to oznaczać, że w TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, system ten działał nieprawidłowo.

W Moskwie osiągnięto porozumienie dotyczące wspólnego badania przez polskich i rosyjskich specjalistów systemów ostrzegania przed przeszkodami i nawigacji satelitarnej - obu amerykańskiej produkcji.

Poinformowano również, że wszelkie prace techników komisji na miejscu katastrofy i na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku zostały zakończone. Wszyscy członkowie komisji przybyli już do Moskwy.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moskwa: pokazać na obchodach Stalina, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2010 08:58
W rosyjskich mediach dominującym tematem są niedzielne obchody 65. rocznicy zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaufany prokurator Putina

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 09:21
Śledztwo w sprawie katastrofy na lotnisku w Smoleńsku prowadzi rosyjska prokuratura pod nadzorem prokuratora generalnego Rosji, Jurija Czajki. Polski rząd, z Donaldem Tuskiem na czele, wielokrotnie wyrażał zaufanie do pracy rosyjskich prokuratorów i wyników ich śledztwa. Nie wszyscy w Polsce podzielają tę opinię – pisze w „Rzeczpospolitej”, prawnik Stefan Hambura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MAK: w kabinie pilotów były osoby postronne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:53
Przyczyną katastrofy smoleńskiej nie był akt terrorystyczny, nie było pożaru, wybuchu, awarii sprzętu technicznego – takie są wstępne wnioski z badań ekspertów MAK, Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Ustalono też, że drzwi do kokpitu były otwarte, w kabinie były osoby postronne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie kryzysu i NATO szuka oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 06:32
Dziś ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu na nieformalnym spotkaniu w Tallinie mają rozmawiać o cięciach w wydatkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manifestacje w obronie i przeciw umowie gazowej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 09:49
Ukraińskie gazety piszą, że wczorajsze porozumienie Dmitrija Miedwiediewa i Wiktora Janukowycza przyjęto z entuzjazmem na Krymie i rozgoryczeniem we Lwowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: chcemy wykluczyć wszelkie spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 09:10
Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział w sobotę po spotkaniu w Moskwie z rosyjskim wicepremierem Siergiejem Iwanowem, że dla Polski i Rosji "nie ma ważniejszego zadania niż wyjaśnienie przyczyn" katastrofy pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń