Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 12:12
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Doszło do niej w poniedziałek, w trzecią rocznicę zawarcia mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.
Audio
  • Poroszenko i Putin rozmawiali o sytuacji w Donbasie - relacja Pawła Buszko (IAR)
Prezydenci: Ukrainy Petro Poroszenko i Rosji Władimir Putin
Prezydenci: Ukrainy Petro Poroszenko i Rosji Władimir PutinFoto: PAP/Jacek Turczyk

Informację o rozmowie przekazał we wtorek wieczorem z powołaniem na własne źródła portal opiniotwórczego tygodnika ukraińskiego „Dzerkało Tyżnia”. Wiadomość tę potwierdziła następnie administracja prezydencka w Kijowie. Według informatorów tygodnika, rozmowa "nie była krótka i odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej".

"Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji w celu aktywizacji procesu uwalniania ukraińskich jeńców, w tym wymiany funkcjonariuszy Straży Granicznej i ukraińskich wojskowych na terytoriach okupowanych" - przekazały służby prasowe Poroszenki.

"Omówiono także agendę spotkania ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej (Francja, Niemcy, Ukraina, Rosja - przyp. red.), zaplanowanego na 16 lutego w Monachium. Rozmowa telefoniczna była skoordynowana z partnerami formatu normandzkiego i z amerykańskimi sojusznikami" – poinformowano.

"Dzerkało Tyżnia" przypomina, że do ostatniej rozmowy telefonicznej Poroszenki z Putinem doszło w lipcu 2017 roku. Uczestniczyli w niej wówczas także przywódcy dwóch innych państw czwórki normandzkiej: kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tygodnik podkreśla także, że administracja prezydenta Ukrainy nie informowała o dwustronnych rozmowach Poroszenki z Putinem od października 2014 roku, jednak, jak zaznacza, "od czasu do czasu miały one miejsce".

Tzw. drugie porozumienie mińskie zostało wynegocjowane w lutym 2015 roku przez przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji podczas rozmów w stolicy Białorusi. Jest ono podstawą procesu pokojowego, który często oceniany jest jako nieskuteczny, gdyż jego główne zapisy nie są realizowane.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Putin: zamknięcie granicy z Donbasem oznaczałoby rzeź

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 21:29
Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził w czwartek, że zamknięcie granicy pomiędzy jego krajem a "republikami ludowymi" na wschodzie Ukrainy doprowadzi do rzezi. Jak dodał, Rosja nigdy do tego nie dopuści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko dziękuje USA za listę Putina. Ostra odpowiedź prezydenta Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 17:36
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował władzom USA za opublikowanie listy oligarchów i polityków powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i oświadczył, że teraz oczekuje podobnych działań od partnerów europejskich. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że lista szkodzi stosunkom międzynarodowym.
rozwiń zwiń