X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Marian Schmidt - artysta, fotograf i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 15:03
Marian Schmidt, założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej (WSFiGP), wykładowca ASP w Poznaniu i w łódzkiej Szkoły Filmowej, zmarł 7 marca w wieku 73 lat. O śmierci artysty poinformowała WSFiGP na swojej stronie internetowej.
prof. Marian Schmidt
prof. Marian SchmidtFoto: www.facebook.com/pg/wsfoto/

W twórczości Mariana Schmidta ważną pozycją są: słynna wystawa "Inside Poland" oraz albumy "Hommes de science" - "Ludzie nauki" (wyd. Hermann, Paryż, 1990), "Marian Schmidt" (wyd. Cercle d'art, Paryż) i "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" (wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa, 2000).
Marian Schmidt urodził się w 1945 r. w Żyrardowie, gdzie trafili i ukrywali się ocalali z warszawskiego getta jego rodzice. Rok później rodzina wyjechała do Francji, a stamtąd do Wenezueli, gdzie Marian Schmidt spędził dzieciństwo, żyjąc w dwóch odmiennych światach i kulturach, blisko jednak związany z polskością. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Kalifornijskim, uzyskał doktorat w Stanach Zjednoczonych na Brandeis University. Pierwszym zdjęciem, jakie wykonał na zamówienie, była okładka do płyty Carlosa Santany "Abraxas".

Fotograf wiele podróżował po świecie. W 1974 r., po raz pierwszy przyjechał do Polski. Biografia miała duży wpływ na twórczość i sposób patrzenia na świat artysty.

Zdjęcia z Polski były i sposobem poznawania kraju, i artystycznym komentarzem Schmidta do tego, co widział oraz utrwalał obiektywem aparatu. Od połowy lat 70. podróżował po kraju i fotografował. Tak powstała słynna wystawa "Inside Poland", prezentowana w warszawskim Domu Spotkań z Historią, i album pod tym samym tytułem. Integralną częścią zdjęć Schmidta są podpisy. Na fotografii zatytułowanej "Juwenalia w Krakowie" widać rozbawiony tłum młodych ludzi; witalność, młodość, radość emanują z tego zdjęcia. W podpisie zaznaczono, że rok później w Krakowie zamordowano Stanisława Pyjasa, studenta UJ, współpracownika Komitetu Obrony Robotników represjonowanych przez komunistyczne władze. Na zdjęciu "Katowice" z 1977 r. widać zamglone podwórko, stertę węgla, człowieka z szuflą i wóz zaprzężony w dwa konie. Ten sfotografowany przez Schmidta skład węgla zdecydowanie inaczej mówi o "czarnym bogactwie Polski" niż ówczesna propaganda. Inna fotografia: "Warszawa-Bródno" z 1976 r., przedstawia dzieci bawiące się na trzepaku pośrodku budowanego osiedla mieszkaniowego.

Mariana Schmidta łączyła długoletnia znajomość i przyjaźń, z poetą ks. Janem Twardowskim. Pamiątką tych spotkań jest album "Niecodzienne rozmowy z księdzem Janem Twardowskim", zawierający zapisy rozmów i poruszające czarno-białe fotografie księdza Twardowskiego. "W niezwykłym miejscu, w kapelanii, która mieściła się w głębi ogrodu klasztoru wizytek, w dwóch skromnych pokoikach wypełnionych ulubionymi przedmiotami-pamiątkami, obrazami, starymi fotografiami rozmawialiśmy na rozmaite tematy: o religii, filozofii, sztuce, poezji - wspominał Schmidt w rozmowie z PAP w kwietniu 2017 r. - Miałem też okazję towarzyszyć księdzu kilka razy podczas wakacyjnych wyjazdów na wieś (...) I tam mi też pozwalał się fotografować. Nie robiłem zdjęć pozowanych, bardzo rzadko portrety".

Dzięki zdjęciom z Polski, fotograf dostał się do dwóch cenionych agencji fotograficznych: Black Star w Nowym Jorku i Rapho w Paryżu.

Marian Schmidt miał na koncie ponad 60 wystaw fotograficznych m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie. Współpracował też z licznymi pismami - "Perspektywy", "itd", "Szpilki", "Zwierciadło", "Kino", "Teatr" - oraz robił zdjęcia reklamowe. Pracował jako asystent reżysera w filmie "Śmierć prezydenta" Jerzego Kawalerowicza.

Jego fotografie znajdują się m.in. w zbiorach: Biblioteki Narodowej i Kodak-Pathe w Paryżu, belgijskim Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Folkwang w Essen, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz licznych w kolekcjach prywatnych

Zobacz więcej na temat: POLSKA fotografia SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak