Nepal: zakaz tybetańskich protestów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 15:37
Uchodźcy tybetańscy w Nepalu nie będą mogli obchodzić publicznie przypadającej 10 marca 59. rocznicy antychińskiego powstania w Tybecie. Władze tego kraju nie wyraziły zgody na przeprowadzenie z tej okazji w Kathmandu jakichkolwiek rocznicowych zgromadzeń oraz marszów protestacyjnych. Poinformowały o tym tybetańskie władze na wychodźstwie w Indiach. 
Audio
  • Uchodźcy tybetańscy w Nepalu nie będą mogli obchodzić publicznie przypadającej 10 marca 59. rocznicy antychińskiego powstania w Tybecie. Materiał Krzysztofa Renika (IAR)
Młodzi buddyjscy mnisi w nepalskim klasztorze
Młodzi buddyjscy mnisi w nepalskim klasztorzeFoto: PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Zamiast publicznych wystąpień„ tybetańscy przywódcy zalecają swym rodakom prywatne modlitwy w domach w intencji ofiar chińskich represji. Nepalska polityka wobec Tybetańczyków uległa zaostrzeniu w ostatnich latach. Rząd w Kathmandu liczy na pogłębienie współpracy gospodarczej i politycznej z Pekinem, dlatego, od czasu upadku monarchii, władze tego kraju są nieprzychylne jakimkolwiek antychińskim wystąpieniom uciekinierów z Tybetu. W roku 2008 aresztowały ponad tysiąc Tybetańczyków uczestniczących w antychińskich wystąpieniach. W ostatnich latach napływ uciekinierów z Tybetu do Nepalu zmalał‚ ze względu na restrykcyjną politykę tego kraju. Nepalskie siły policyjne zatrzymują uchodźców i przekazują władzom chińskim. W Nepalu mieszka ponad 20 tysięcy uciekinierów z Dachu Świata. 

rrŚ

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Nepal Tybet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także