Ostateczne uderzenie Asada we Wschodniej Gucie? Rebelianci odcięci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 19:03
Wojsko syryjskie odcięło dwa ośrodki rebeliantów we Wschodniej Gucie od reszty kontrolowanego przez nich obszaru, dzieląc walczące z reżimem siły na trzy obozy - podała w niedzielę syryjska telewizja. Wojsko otoczyło też całkowicie miasto Duma.
Miasto Duma po działaniach wojennych
Miasto Duma po działaniach wojennychFoto: EPA/MOHAMMED BADRA

Syryjska telewizja państwowa nadała w niedzielę reportaż z miejscowości Mudeira we Wschodniej Gucie, zdobytej - jak podano - przez wojska rządowe prezydenta Baszara el-Asada. Z kolei wojskowe media wspierającego Asada libańskiego Hezbollahu podały, że wojsko otoczyło też całkowicie Dumę.

Zdobywając Mudeirę po sobotnim przejęciu kontroli nad Mesrabą, armia syryjska wbija coraz głębszy klin w terytorium kontrolowane przez rebeliantów, odcinając dwa ważne ośrodki: Dumę i Harastę - pisze Reuters.

Syryjskie media państwowe relacjonują też postępy wojska w rejonie miejscowości Dżisrajn i Aftaris w południowo-wschodniej części obszaru kontrolowanego przez rebeliantów. 

W walkach i nalotach trwającej już trzy tygodnie ofensywy rządowej na ostatni bastion rebeliantów śmierć poniosło ponad 1100 osób - podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, organizacja z siedzibą w Londynie, monitorująca konflikt w Syrii.

W sobotę syryjska telewizja państwowa poinformowała, że syryjska armia zintensyfikowała swe działania w środkowej części Wschodniej Guty, na wschód od Damaszku. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że armia poczyniła postępy w mieście Mesraba, które wraz z sąsiednią wsią stanowią ostatnie połączenie między północną a południową częścią enklawy.

W nocy z piątku na sobotę Wschodnią Gutę ostrzeliwała artyleria, miały też miejsce ataki z powietrza. Syryjskie siły rządowe najpierw zbliżyły się do obszarów między Harastą i Dumą, a następnie opanowały te obszary i odcięły te miasta od reszty enklawy - podało Obserwatorium.

Asad i główna jego sojuszniczka Rosja tłumaczą, że ofensywa ma na celu położenie kresu ostrzeliwaniu Damaszku przez rebeliantów.

Według agencji Reutera ofensywa na Wschodnią Gutę jest podobna do wcześniejszych ofensyw na bastiony rebeliantów w Syrii; dochodzi do zmasowanego ataku z powietrza w połączeniu z oblężeniem sił rebelianckich, żeby zmusić je do ewakuacji.

fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Syria Baszar al-Assad
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Rosja posunęła się do zabijania cywilów". Ostre oświadczenie Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 10:39
Biały Dom ostro skrytykował zaangażowanie Rosji oraz Iranu w ofensywie prowadzonej we Wschodniej Gucie. W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę zaznaczono, że udział w tej akcji wojskowej stanowi pogwałcenie rezolucji nr 2401 Rady Bezpieczeństwa ONZ.
rozwiń zwiń