Irlandia: sąd wstrzymuje ekstradycję Polaka. "Rządy prawa w Polsce uszkodzone"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 10:52
Irlandzki Sąd Najwyższy (High Court) w sentencji orzeczenie wyraził wątpliwość, czy Artur Celmer w Polsce może liczyć na sprawiedliwy proces. Dlatego tymczasowo wstrzymuje decyzję o wydaniu polskiego obywatela podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Polak podejrzewany jest o handel narkotykami.
Irlandzki sąd odmówił ekstradycji Polaka
Irlandzki sąd odmówił ekstradycji PolakaFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Polak za którym rozesłano trzy europejskie nakazy aresztowania, chciał aby jego proces się odbył w Irlandii. Obrońca mężczyzny tłumaczy to korupcją systemu prawnego panującą w Polsce.

Artur Celmer mieszka w Irlandii od 10 lat, a od 9 miesięcy przebywa w areszcie w związku z 3 nakazami aresztowania wydanymi na niego w Polsce.

Obrońca Polaka twierdzi, że nakaz ekstradycji nie powinien być przestrzegany, ponieważ, biorąc pod uwagę obecne problemy sądowe w Polsce, nie ma szans, by mógł tam mieć sprawiedliwy proces. Irlandzkie media odnotowują, że decyzja sądu w Dublinie spotkała się z negatywną reakcją w Polsce. Dziennik "Irish Times" przytacza wypowiedzi polskich sędziów, którzy porównują decyzją irlandzkiego sądu do wysadzenia "nuklearnej bomby".

Powołując się na badanie Komisji Europejskiej sędzia Aileen Donnelly powiedziała, że zmiany w sądownictwie i prokuraturze w ostatnich dwóch latach w Polsce były ogromne. Na tej podstawie Sąd Najwyższy stwierdził, że rządy prawa w Polsce zostały "uszkodzone".

Irlandzka sędzia przekonuje, że w przypadku przekazania Celmera polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, oskarżony stanąłby przed sądem, gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem i może wpływać na prezesów sądów. 

Decyzja o ekstradycji miała zapaść w poniedziałek 12 marca, ale została wstrzymana. Sąd ekstradycyjny w Dublinie postanowił zasięgnąć w tej sprawie opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 

 - Irlandzki sąd (High Court of Justice) zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE, czy można wydać obywatela RP na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w sytuacji, kiedy zagrożona jest niezależność polskich sądów - poinformował polski rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. 

irishtimes.com, ms

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Irlandia sąd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także