Dymisja Tillersona, jest nowy sekretarzu stanu USA. Adam Bielan: nasze stosunki nie ulegną zmianie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 17:44
- Ta zmiana jest neutralna z punktu widzenia polskiej racji stanu. Osoby, które były odpowiedzialne za współpracę z polskim rządem pozostają na swoich stanowiskach. Dlatego nie sądzę, żeby nasze relacje w jakikolwiek sposób mogły ucierpieć - powiedział w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio.pl, wicemarszałek Senatu, Adam Bielan.
Rex Tillerson i Mike Pompeo
Rex Tillerson i Mike PompeoFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / OLIVIER DOULIERY

PolskieRadio.pl: Panie marszałku, jak Pan ocenia zmianę na stanowisku sekretarza stanu USA? Reksa Tillersona zastąpił dzisiaj Mike Pompeo. Jak ta zmiana może wpłynąć na stosunki pomiędzy naszymi krajami?

Ta decyzja nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Spekulacje na ten temat trwały już od kilku tygodni. Byliśmy przygotowani na zmianę na stanowisku szefa dyplomacji w amerykańskim rządzie. Nowy sekretarz stanu cieszy się poparciem prezydenta Trumpa, bardzo blisko z nim współpracuje, dlatego nie spodziewamy się jakiś radykalnych zmian w amerykańskiej polityce zagranicznej.

Sądzę, że ta zmiana jest neutralna z punktu widzenia polskiej racji stanu. Osoby, które były odpowiedzialne za współpracę z polskim rządem pozostają na swoich stanowiskach. Dlatego nie wydaje mi się, żeby nasze relacje w jakikolwiek sposób mogły ucierpieć.

Czy Pana zdaniem dość chłodne ostatnio stosunki polsko-amerykańskie ulegną teraz ociepleniu?

Nie zgadzam się, że stosunki są chłodne. Oczywiście w dyplomacji używa się różnych narzędzi w postaci not dyplomatycznych czy oświadczeń. Moim zdaniem jednak stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre. Kto wie, czy nie najlepsze w naszej historii. Przypominam, że w naszym kraju stacjonują amerykańskie oddziały wojskowe, a poziom wymiany handlowej szybuje i jest najwyższy w dziejach.

Czy osoba pani Giny Haspel, która objęła funkcję szefowej CIA, zastępując na tym stanowisku Mike`a Pompeo, jest znana kierownictwu naszych służb? Czy nawiązano z nią wcześniej bezpośrednie kontakty?

Nie chcę się wypowiadać w imieniu służb. Z pewnością jednak kontakty na tym poziomie i w tym zakresie są bardzo bliskie i sądzę, że osoba pani Haspel w niczym nie wpłynie na intensywność wzajemnych relacji.

Rozmawiał Marek Skalski, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Adam BIelan: nie możemy wycofać się z nowelizacji ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 08:04
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział, że Polsce zależy na tym, by historia drugiej wojny światowej nie była fałszowana. Jego zdaniem, w tym sensie interesy naszego kraju i środowisk żydowskich są zbieżne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rex Tillerson: jeszcze nie pokonaliśmy ostatecznie Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:11
Zakończenie głównych operacji bojowych przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) nie oznacza, że USA i ich sojusznicy doprowadzili do ostatecznej porażki tej radykalnej sunnickiej organizacji zbrojnej - ocenił we wtorek w Kuwejcie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rex Tillerson zdymisjonowany ze stanowiska sekretarza stanu USA. Poznaliśmy następcę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 15:13
Amerkański prezydent Donald Trump odwołał ze stanowiska sekretarza stanu Rexa Tillersona. Informację przekazał na Twitterze. Jego miejsce zajmie dotychczasowy dyrektor CIA, Mike Pompeo. Ponadto prezydent USA poinformował, że nowym dyrektorem CIA została Gina Haspel, pierwsza kobieta na tym stanowisku. 
rozwiń zwiń