Debata dziennikarzy Polski i Ukrainy. "Powinniśmy mówić prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:32
W Warszawie odbyła się debata dziennikarzy z Polski i Ukrainy dotycząca sposobu opisywania relacji między krajami. Uczestnicy debaty zastanawiali się jak powinien wyglądać dziś dialog polsko-ukraiński.
Audio
  • Jurij Banachewycz - korespondent Ukraińskiej Państwowej Agencji Informacyjnej UKRINFORM . "Przeszłość nie powinna wpływać na przyszłość" (IAR)
  • Profesor Jan Malicki dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego o stosunkach polsko-ukraińskich (IAR)
  • Andrzej Klimczak: dziennikarze polscy i ukraińscy w swoich materiałach powinni mówić prawdę (IAR)
Debata dziennikarzy z Polski i Ukrainy
Debata dziennikarzy z Polski i UkrainyFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Organizator spotkania Andrzej Klimczak, prezes oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie uważa, że dziennikarze polscy i ukraińscy w swoich materiałach powinni mówić prawdę. - Obecnie mamy do czynienia konfliktem polsko-ukraińskim na tle historycznym, bo przez dekady problem ten starano się zamieść pod dywan. Ani jedna, ani druga strona nie chciała szczerze o tym rozmawiać - powiedział Klimczak.

Zdaniem Andrzeja Klimczaka paradoksalnie  kryzys w stosunkach polsko-ukraińskich może mieć pozytywne następstwa, bo pozwoli dojść do sytuacji, w której żadna ze stron nie będzie miała możliwości cofnięcia się przed pojęciem działań wyjaśniających tragiczny problem.

Jurij Banachewycz - korespondent Ukraińskiej Państwowej Agencji Informacyjnej UKRINFORM ocenił, że tematyka historyczna rzutuje na wszystkie inne dziedziny stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą. W opinii dziennikarza przeszłość nie powinna wpływać na przyszłość, bo emocje nie są najlepszym pomocnikiem pojednania polsko-ukraińskiego. Natomiast media obu krajów piszą zawsze z pozycji bliższej swojemu społeczeństwu.

Profesor Jan Malicki dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, uważa, że stosunkach obu krajów nie da się już pominąć zbrodni na Wołyniu, ale Polacy również powinni uczciwie mówić o historii.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dokąd zmierza ukraińska polityka historyczna?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:00
- Jesteśmy oboje narodami historycznymi. Dużo uwagi poświęcamy właśnie historii, a nie współpracy teraźniejszej - zauważył w "Pulsie świata" ukraiński historyk dr Wasyl Rasewycz. Czy polityka historyczna stanie się stałym elementem sporów w relacjach Polski z Ukrainą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-ukraińskie ulegną normalizacji? "Prezydent przyjął tradycyjną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 18:57
– To, że stosunki polsko-ukraińskie nie są w najlepszym stanie, to akurat oficjalne stanowisko strony polskiej – mówiła w Trójce Olena Babakova, ukraińska dziennikarka. – Wcześniejsze napięcie w stosunkach z Ukrainą można by częściowo zrzucić na karb rekonstrukcji i tego, że nasz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski chciał trochę podwyższyć swoją pozycję negocjacyjną – stwierdził Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:30
Polsko-ukraiński dialog historyczny napotykał w roku 2017 wiele trudnych, wręcz kryzysowych momentów. Jakie są prognozy dotyczące stosunków z naszym wschodnim sąsiadem? Czy możliwe jest dojście do porozumienia?
rozwiń zwiń