Jens Stoltenberg: atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 10:58
- Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Welt am Sonntag". Jako coraz większe zagrożenie wskazał modernizację rosyjskiego arsenału atomowego.
Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg
Sekretarz Generalny NATO, Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Dokonana z użyciem broni chemicznej próba otrucia byłego rosyjskiego szpiega Skripala i jego córki na terytorium Wielkiej Brytanii łamie zapisy międzynarodowych porozumień, ale "przede wszystkim potwierdza, że Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna i agresywna" - ocenił Stoltenberg.


Wskazał jako przykład nielegalną aneksję Krymu, destabilizację wschodniej Ukrainy, stacjonowanie rosyjskich wojsk na obszarach formalnie należących do Gruzji i Mołdawii, liczne cyberataki i kampanie dezinformacyjne. Zaznaczył jednak, że przed Sojuszem rysują się już "kolejne zagrożenia, takie jak modernizacja rosyjskich sił zbrojnych i rosyjskiej broni nuklearnej".

Chcemy świata bez broni atomowej

- NATO dąży do świata bez broni atomowej i popiera kontrolowanie arsenałów jądrowych, a wszelkie ich użycie uważa za bardzo nieprawdopodobne, obawia się jednak, że "Moskwa inaczej zapatruje się na możliwe zastosowanie broni atomowej" - powiedział Stoltenberg.

- W swojej doktrynie (strona rosyjska) jasno wskazała, że jest gotowa użyć broni atomowej w regionalnym konflikcie, co nazywa "eskalacją przez deeskalację". My dostrzegamy zagrożenie, że rząd rosyjski może stopniowo odchodzić od stosowania broni konwencjonalnej na rzecz broni jądrowej, zarówno w doktrynie wojskowej, jak i podczas manewrów i przy rozwijaniu potencjału zbrojnego - dodał, zaznaczając, że "obniża to próg zastosowania broni atomowej przez Moskwę".

- Jako NATO musimy znaleźć na to odpowiedź - powiedział szef Sojuszu - Musimy nadal poprawiać gotowość bojową i zdolności. (...) Rosja nie powinna się łudzić - jesteśmy zawsze gotowi do reakcji na zbrojny atak na jednego z sojuszników. Chcemy wiarygodnie odstraszać. Nie chcemy wojny, naszym celem jest deeskalacja - dodał.

Na pytanie, czy po ataku na Skripala odbędą się w NATO konsultacje w związku z możliwym zagrożeniem integralności terytorium Wielkiej Brytanii, Stoltenberg odparł, że rząd w Londynie dotychczas o to nie poprosił. - Musimy reagować w odpowiedni sposób. Przekazaliśmy Moskwie silny sygnał jedności, to bardzo ważne - podkreślił.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także