Będzie więcej soku w soku? Polskie Radio: KE na wojnie z produktami gorszej jakości, jest propozycja zmiany przepisów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:25
Kiedyś Bruksela proponowała jedynie wytyczne, jutro – jak ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio – ma zaproponować nowelizację unijnego prawa konsumenckiego. Chodzi o gorszą jakość żywności i detergentów sprzedawanych w Europie Środkowo-Wschodniej w porównaniu z zachodnią częścią kontynentu.
Audio
  • KE szykuje prawo ws. produktów gorszej jakości. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Komisja Europejska
Komisja Europejska Foto: Pixabay

Komisja Europejska przygotowuje się na walkę z produktami gorszej jakości. Propozycję zmian w przepisach przygotowała komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Vera Jourova. Z informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że propozycja zyskała akceptację większości komisarzy. Jutro ma być znana ostateczna decyzja całej Komisji Europejskiej. 

Przedstawiciele naszego regionu od lat alarmują, że produkty sprzedawane w tej części Europy są gorszej jakości - napoje gazowane są słodzone syropem gorszej jakości, mniej jest soku w sokach, mniej ryby w produktach rybnych, czy czekolady w maśle czekoladowym, więcej jest natomiast konserwantów i stabilizatorów. Międzynarodowe koncerny odpowiadają z kolei, że dostosowują się do lokalnych upodobań i uwarunkowań. Komisja Europejska proszona o interwencję początkowo podchodziła ostrożnie i pod koniec ubiegłego roku zaproponowała jedynie wytyczne. Teraz – jak ustaliło Polskie Radio – pojawiła się propozycja zmian przepisów. Chodzi o zapisanie w jednej z dyrektyw, że sprzedawanie produktów tej samej marki, ale o różnym składzie w różnych krajach jest niedozwolone i jest to nieuczciwa praktyka handlowa.

- To będzie podstawa prawna dla krajowych organizacji ochrony konsumentów do wytoczenia dział przeciwko producentom – powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych urzędników. W pakiecie konsumenckim, który Komisja ma zaprezentować jutro jest też propozycja ujednolicenia kar finansowych za złamanie unijnego prawa konsumenckiego.

IAr/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także