X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Warszawie zakończyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, w kongresie partii wzięli udział również politycy Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 12:37
- Zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce i wielką rozmowę z Polakami. Polacy muszą wiedzieć, że ciągle o nich pamiętamy i chcemy im zapewniać nową pomoc, która ich wzmocni – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas konwencji głos zabrał również Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. 
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki o nowych projektach infrastrukturalnych (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki o projekcie obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców
  • Wicepremier Beata Szydło o programie społecznym dla rodzin (IAR)
  • - Dobrą zmianę trzeba podtrzymywać - zapowiedział Jarosław Kaczyński (IAR)
  • Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział "uderzenie w przestępców" (IAR)
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości,
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości,Foto: PAP/Radek Pietruszka

Najważniejszym punktem konwencji było wystapienie Mateusza Morawieckiego. Premier rządu przedstawił program reform swojego gabinetu na najblizsze miesiące. Najważniejsze punkty programu to:

- 300 zł wyprawki dla dziecka przed każdym rokiem szkolnym,

- premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka,

- 23 mld zł na program "Dostępność plus"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chce, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym.

- Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - powiedział Morawiecki. Środki te - dodał - będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców.- Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci. My ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim - podkreślił premier.

"Mamy zarezerwowane 23 miliardy złotych"

Szef rządu zapowiedział, że na program "Dostępność plus" zostanie w najbliższych latach zagwarantowanych 23 mld zł. Program ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej.

- Na program "Dostępność plus" w najbliższych kilku latach zagwarantujemy 23 mld zł. To jest mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na „500 Plus”, po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym - zapowiedział premier.

Szef rządu mówił również o wprowadzeniu dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej 4 dzieci.

- Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych - powiedział Morawiecki.


Z kolei wicepremier Beata Szydło zapowiedziała wprowadzenie premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

Wicepremier zapowiedziała też dużo udogodnień dla młodych mam-studentek oraz wprowadzenie programu darmowych leków dla kobiet w ciąży. 

Obrady konwencji PiS zaingurowało wystapienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS zapowiedział objazd polityków PiS po kraju, który ma potrwać aż do lipca. - My dzisiaj coś zaczynamy. My zaczynamy wielką drogę po Polsce i jednocześnie zaczynamy wielką rozmowę z Polakami - zapowiedział lider PiS.

Podkreślił, że choć trwa dobra zmiana, to trzeba ją "nieustannie podtrzymywać". - Podtrzymywać także poparcie dla niej, bo w życiu publicznym, w życiu politycznym nic nie jest dane raz na zawsze, nic nie jest dane na długo. Trzeba nieustannie pracować, nieustannie rozmawiać - oświadczył Kaczyński.

Jak tłumaczył, w trakcie tego objazdu PiS chce dotrzeć do 600-700 punktów - wszystkich województw, a także wszystkich powiatów, wielu miast nie powiatowych i oczywiście na wieś. - Chcemy dotrzeć po to, by przekazać, to co zrobiliśmy, ale bez pychy, spokojnie – zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński poinformował, że podczas objazdu po kraju politycy PiS będą też prezentować propozycje, które zostaną przedstawione podczas sobotniej konwencji. - Nasze plany na najbliższe miesiące, nie do końca kadencji, bo będą jeszcze nowe plany, ale na najbliższe miesiące - zaznaczył.

"Polacy powinni wiedzieć, że o nich myślimy"

- Polacy powinni o tym wiedzieć, powinni wiedzieć, że my ciągle myślimy, ciągle o nich pamiętamy, ciągle chcemy zapewniać polskim rodzinom, Polakom (…) jakąś nową pomoc, coś co ich wzmocni, coś co będzie dowodem tego, że władza państwowa robi to, co do niej należy, tzn. dba o obywateli - podkreślił.

Kaczyński zaznaczył, że „ta droga musi być też rozmową”. Jak dodał politycy nie ruszają w Polskę tylko po to, aby przekazać swój komunikat. „My jedziemy także, aby słuchać tego co nam powiedzą ci, którzy przybędą na spotkanie. - Słuchać i wyciągać wnioski. Rozmawiać, dyskutować, ale jednocześnie przede wszystkim chcemy być po tej wielkiej trasie, która ma się zakończyć w lipcu, bogatsi o nowe doświadczenia - zapowiedział.

Lider PiS nawiązał też do przyznania nagród dla ministrów i wiceministrów rządu wskazując, że "do polityki nie idzie się dla pieniędzy". - Nie działamy dla siebie, działamy dla Polaków – zapewnił.

- Jeżeli popełniono tu jakiś błąd, błąd bez złej woli, ale jednak błąd, to dzisiaj odpowiedzieliśmy na to naprawdę czymś, co rzadko się w historii zdarza. Naprawdę odpowiedzieliśmy w sposób godny i ta odpowiedź zapowiedziana będzie twardo realizowana – mówił Kaczyński. Podkreślił, że projekt ustawy o obniżeniu zarobków poselskich został już złożony w Sejmie.

Zapewnił też, że aktualna pozostaje zapowiedź dotycząca zwrotu nagród, choć - jak zaznaczył - być może ostatecznie przyjęta zostanie nieco inna formuła - "nie co do zwrotu, tylko do celów tego zwrotu".

- Będziemy także zajmować się tymi wszystkimi, którzy naprawdę czerpią bardzo wielkimi łyżkami - o nas ktoś napisał, że czerpaliśmy wiadrami, to o nich chyba można by powiedzieć, że silosami czerpią - przede wszystkim w sferze samorządu - zauważył lider PiS.

Jak dodał, pewne podjęte przez PiS przedsięwzięcia "będą troszkę trwały, bo po prostu jest skomplikowana sytuacja prawna". - Ale wszystkie do końca zrealizujemy” – zapewnił.

Kaczyński poruszył też kwestię „moralności w polityce" podkreślając, że przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy muszą być "w polityce ludźmi bez skazy". - To jest trudne, człowiek jest z natury grzeszny, ale musimy starać się robić wszystko, by nic nam nie można było zarzucić. Żeby wszystkie zarzuty, które wobec nas padają, były tylko tymi wymyślonymi – wskazał.

"Musimy być partią czystych rąk"

- By zwyciężyć, by kontynuować nasze dzieło, by przebudowywać Polskę musimy być partią czystych rąk. Dlatego powtarzam: nie będzie żadnej tolerancji, nie będzie żadnego zmiłowania dla tych, którzy te ręce będą sobie brudzić - podkreślił.

Lider PiS nawiązywał też do ostatnich sondaży, którymi - jak mówił - epatują ostatnio media i opozycja". "Zdarzały się nam potknięcia i one w jakiejś mierze przełożyły się na poparcie dla nas – przyznał.

Przypomniał w tym kontekście sondaże przed drugą turą wyborów prezydenckich, w których zmierzyli się Lech Kaczyński i Donald Tusk. Jak zauważył, różnica w sondażu była o 16 pkt proc. na korzyść Donalda Tuska, a wyniki wyborów wypadły odwrotnie - były o 16 pkt. proc. korzystniejsze dla Lecha Kaczyńskiego.

- Ale to nie oznacza, że mamy w jakiejś mierze lekceważyć tę nową dla nas sytuację. Wielokrotnie przed tym ostrzegałem, że my możemy przegrać, chociaż to będzie przegrana przede wszystkim nas samych ze sobą - podkreślił lider PiS. - Dlatego potrzebny jest wysiłek, potrzebna jest ta wielka trasa – zaznaczył.

Przed wystąpieniem Kaczyńskiego uczestnicy konwencji obejrzeli dwa krótkie filmy. Pierwszy z nich przedstawiał wypowiedź lidera PiS z konwencji w 2014 r., który już wtedy zapowiadał wprowadzenie programu 500 plus. Wypowiedź tę zestawiono ze słowami Donalda Tuska z lutego 2014 r., który mówił, że „nie ma możliwości sfinansowania tego projektu”. - Moim zdaniem to nie jest możliwe – mówił Tusk.

Zaprezentowano też film, w którym Polacy pozytywnie wypowiadali się na temat zmian wprowadzonych przez obecny rząd, m.in.: programu 500+, mieszkanie+, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej, czy obniżenie wieku emerytalnego. Osoby na filmie pozytywnie wypowiadały się też na temat działań komisji weryfikacyjnej, czy decyzji o nieprzyjmowaniu uchodźców.

ms

Tak relacjonowaliśmy przbieg konwencji:

14.25

Tomasz Poręba zakończył obrady konwencji 

14.24

Jarosław Kaczyński: musimy dokonać wielkiego wysiłku, by Polacy wiedzieli w którym kierunku prowadzimy Polskę. A prowadzimy ją w kierunku wielkości.

14.22

Jarosław Kaczyński: musimy dbać o porządek, o bezpieczeństwo, o przestrzeganie prawa w Polsce

14.20

Na zakończenie konwencji jeszcze raz głos zabiera prezes Jarosław Kaczyński

14.18

Zbigniew Ziobro: dobre prawo działa, dobre prawo ma znaczenie

14.16

Zbigniew Ziobro: obowiązkiem polskiego państwa jest opieka nad dziećmi. Nowe przepisy alimentacyjne spowodowały, że udało się zmusić osoby uchylające się od płacenia alimentów do wypełniania swoich zobowiązań. Liczba takich osób wzrosła dwukrotnie.

14.11

Zbigniew Ziobro: proponujemy zmiany w kodeksie karnym. W myśl nowych przepisów, sądy będą mogły orzekać kary od 3 miesięcy do 30 lat więzienia. Przez lata przywykliśmy do tego, że ci wielcy przestępcy mogą czuć się całkowicie bezkarni, że dopuszczają się często wielkich afer i tak naprawdę mają w głębokim poważaniu wymiar sprawiedliwości, że zazwyczaj nic im się nie dzieje.

14.06

Zbigniew Ziobro: dziś państwo polskie nie jest bezradne. Służymy obywatelom.

14.03

Zbigniew Ziobro: naszych wyborców traktujemy poważnie. Gospodarka rozwija się bardzo szybko i korzystają na tym wszyscy obywatele. Tym wyróżnia się nasz rząd. 

Będziemy poświęcać uwagę drobniejszym, ale jakże uciążliwym, dolegliwym dla zwykłych ludzi przestępstwom typu kradzieże kieszonkowe, kradzież zuchwała jak wyrwanie torebki, czyny o charakterze chuligańskim, kradzieże internetowe. Państwo musi tu wspierać pokrzywdzonych.

To nie jest tak, że te drobne przestępstwa, jak i te wielkie przestępstwa gospodarcze, nie dotykają bezpośrednio ludzi. To nie jest tak, że te wielkie przestępstwa gospodarcze dotykają tylko i wyłącznie Skarbu Państwa, dotykają każdego z nas, bo każda złotówka ukradziona polskiemu państwu to jest złotówka ukradziona z kieszeni każdego Polaka

14.00

Wicepremier Gowin: integracja europejska ma być oparta na fundamencie etyki chrześcijańskiej, bo z niej wyrastamy. Ma ona nawiązywać do koncepcji Europy Ojczyzn. Państwo ma być silne, sprawne, skuteczne i zdecydowane, ale również ograniczone, bo dające dużą przestrzeń obywatelom i rodzinom.

13.58

Jarosław Gowin: wynagrodzenia polskich naukowców, polskich badaczy w przyszłym roku zdecydowanie wzrosną. Stawiamy również na rozwój badań naukowych. W przyszłym roku przeznaczymy dodatkowo 200 milionów złotych na finansowanie polskiej nauki

13.55

Jarosław Gowin: ustabilizujemy system prawa, zlikwidujemy przerost administracji i przepisów

13.52

Wicepremier Gowin: silne państwo musi być jednak państwem ograniczonym, powinniśmy unikać represyjności organów kontrolnych

13.50

Jarosław Gowin:program obniżenia podatków będzie przez nas kontynuowany

13.47

Jarosław Gowin: potrzebujemy głębokiej reformy samorządowej poprzez zmianę ordynacji wyborczej

13.44

Jarosław Gowin: musimy od nowa przemyśleć Polskę od strony ustrojowej

13.41

Przemawia wicepremier Jarosław Gowin: zlikwidowaliśmy wiele patologii III RP. Usprawniliśmy system prawny

13.38

Beata Szydło: wprowadzamy bon, który będzie przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi od 16. do 25. roku życia, którzy nie pracują, lecz się uczą. 

13.36

Beata Szydło: rząd PiS będzie wspierać rozwój kultury wiejskiej. Będziemy wspierać domy kultury w małych miejscowościach

13.34

Beata Szydło: myślimy o seniorach. Mamy program kompleksowej polityki senioralnej. Będziemy dofinansowywać domy seniorów

13.29

Beata Szydło: mamy nowy program, nazwijmy go "mama plus" dla kobiet pracujących lub nie pracujących, ale opiekujących się dziećmi. Proponujemy premie dla kobiet, które zdecydują się szybko na kolejne dziecko.  Wprowadzamy premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka, dużo udogodnień dla młodych mam-studentek, wprowadzamy też program darmowych leków dla kobiet w ciąży. 

13.23

Przemawia wicepremier Beata Szydło

13.21

Mateusz Morawiecki: chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym. Środki te będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców. Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci. My ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim.

13.16

Mateusz Morawiecki: rok 2018, to rok nadzwyczajny, rok odzyskania niepodległości. Postanowiłem, że od 2 maja, od Dnia Flagi przez cały rok na budynkach administracji wisieć będą polskie flagi. 

13.13

Mateusz Morawiecki: powołamy specjalny fundusz tej jesieni na co najmniej 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i powiatowych. 

13.10

Mateusz Morawiecki: chcemy poprawić warunki życia seniorów, na program "Dostępność plus" w najbliższych kilku latach przeznaczymy 23 mld zł

13.07

Mateusz Morawiecki: obniżamy CIT z 15 do 9 proc. dla małych firm

13.05

Mateusz Morawiecki: KAS odzyskała w 2017 roku 30 mld zł, czyli więcej niż wydano na 500 plus.

12.53

Fragment przemówienia prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego

12.51

 Mateusz Morawiecki: wcześniej rządzili ci, którzy mieli kamień zamiast serca dla polskich przedsiębiorów. Oni mają tylko jeden program - antypis. My też mamy tylko jeden program - nasz program nazywa się Polska

12.49

12.44

Mateusz Morawiecki: spełniać w kolejnych latach nadzieje Polaków, możemy tylko działając zgodnie, tylko pracując razem w ramach Zjednoczonej Prawicy

12.42

- Polska musi być bardziej sprawiedliwa. Zmienimy zasady rozliczania składek ubezpieczeń społecznych dla małych przedsiębiorców – powiedział premier Morawiecki

12.38

- Dziś spotykamy się w Warszawie, ale za chwilę ruszymy w Polskę – mówi premier Mateusz Morawiecki

13.02

Projekt dotyczący obniżki zarobków poselskich jest już w Sejmie. Będą zwrócone nagrody, choć być może przyjmiemy nieco inną formułę co do celów tego zwrotu - powiedział Jarosław Kaczyński

12.34

- Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Jeśli popełniliśmy błąd, to odpowiedzieliśmy w sposób godny. Ustawa o zwrocie nagród jest już w sejmie. Oddamy te pieniądze – podkreślił Jarosław Kaczyński

12.32

I dlatego potrzebny jest wysiłek, potrzebna jest ta wielka trasa. Chcemy dotrzeć do 600-700 punktów, wszystkich województw, a także wszystkich powiatów, wielu miast niepowiatowych i oczywiście na wieś. Chcemy dotrzeć po to, by przekazać, co zrobiliśmy, ale bez pychy, spokojnie - oświadczył prezes PiS

12.30

- Przedstawimy plany na najbliższe miesiące. Chcemy zapewnić Polaków, że o nich pamiętamy, że o nich dbamy – mówi prezes Kaczyński

12.28

- W życiu publicznym nic nie jest dane na zawsze. Trzeba nieustannie rozmawiać. Zdarzyły nam się potknięcia, które spowodowały spadek poparcia - powiedział Jarosław Kaczyński

12.24

Obrady konwencji prowadzi europoseł Tomasz Poręba

12.14

Obrady kongresu poprzedziło wysłuchanie hymnu narodowego przez uczestników zjazdu

12.09

- Chcemy pokazać Polakom, że mamy ofertę, ważny program społeczny dla wszystkich Polaków – mówi Joanna Kopcińska

12.05

- Premier Mateusz Morawiecki musi się zmierzyć nie tylko z opozycją, ale również z kryzysem związanym z nagrodami ministrów – powiedziała przed rozpoczęciem konwencji rzecznik rządu Joanna Kopcińska na antenie TVP Info

11.59

11.53


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak