X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: Rosja czuje się skrzywdzona i upokorzona, jej odwet jest pewny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 12:58
- Nie sądzę, żeby Polska była zagrożona atakiem militarnym ze strony Rosji – powiedział w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadiio.pl doktor Michał Kuź z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Jednak ze względu na swoją rolę w regionie musimy być przygotowani na podjęcie pewnych działań w przypadku ewentualnej agresji Kremla w rejonie wschodniej Ukrainy lub państw bałtyckich – mówi nasz rozmówca.
Lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Iskander (SRBM)
Lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Iskander (SRBM)Foto: ID1974 / Shutterstock.com

- Pamiętajmy, że Polska ma długą granicę lądową z Federacją Rosyjską i ze względu na nasz potencjał w regionie jako swoistego "eksportera bezpieczeństwa" nasi sojusznicy mogą od nas oczekiwać reakcji na ewentualne działania odwetowe Rosji – stwierdził nasz rozmówca.

- Z całą pewnością Rosja poczuła się skrzywdzona i upokorzona ostatnią akcją państw zachodnich w Syrii – podkreślał dr Kuź – dla Kremla całkowicie nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której jej sojusznik jest bezpośrednio atakowany, a siły militarne Rosji musiały pozostać w koszarach i nie miały żadnej możliwości reakcji.

Nasz rozmówca jest przekonany, że Rosja na pewno odpowie na atak w Syrii. – Nie wiemy tylko kiedy i gdzie taka odpowiedź nastąpi i jaką formę przybierze. – Prezydent Putin i jego otoczenie potrafią myśleć strategicznie uderzą na pewno w momencie dla nich dogodnym i takim, kiedy nikt tego nie będzie oczekiwał – mówi Michał Kuź - reakcji możemy spodziewać się więc, za rok lub dwa, ale to że ona w jakiejś formie nastąpi jest niemal pewne.

Infografika PolskieRadio.pl Infografika PolskieRadio.pl

Zdaniem eksperta CAKJ rola Polski wzrasta, zwłaszcza w kontekście postawy Niemiec wobec ewentualnego rozwoju wydarzeń na wschód od polskich granic. – Widzimy wyraźnie, że kanclerz Angela Merkel umywa ręce – mówi nasz rozmówca. - Władze niemieckie dystansują się od konfliktu w Syrii, co więcej nie są zainteresowane eskalowaniem konfliktu z Moskwą, a nawet wyraźnie dają do zrozumienia, że mimo rosnącego napięcia, chcą dalej rozwijać stosunki handlowe z Rosją. Dobrym przykładam jest kwestia budowy gazociągu "Nord Stream". Ten projekt nie został wyhamowany czy zarzucony, przeciwnie, w ostatnich tygodniach prace nad realizacją tej instalacji przyspieszyły – dodał wykładowca Uczelni Łazarskiego

Michał Kuź przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce podczas przebiegu konfliktu w Kosowie. – Rosja również poczuła się wówczas upokorzona, nie mogła udzielić pomocy sojuszniczej Serbii. Reakcja była odsunięta w czasie i przestrzeni, ale nastąpiła. Rosjanie zajęli Krym i wspierają separatystyczne ruchy rosyjskojęzycznych samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy – podkreśla ekspert.

Donbas czy Pribałtika?

I to właśnie region Donbasu może być – zdaniem doktora Kuzia – miejscem, gdzie nastąpi ewentualna eskalacja konfliktu. – Wschodnia Ukraina i państwa bałtyckie to potencjalne cele ataków odwetowych Kremla – mówi nasz rozmówca.  Zapytany, jak powinna w takiej sytuacji reagować Polska, Michał Kuź różnicuje zakres ewentualnej polskiej reakcji. – W przypadku Ukrainy, która nie jest członkiem NATO powinniśmy ograniczyć się do pomocy materiałowej czy humanitarnej. Nie powinniśmy dać się wciągnąć w ten konflikt – podkreśla Michał Kuź.

shutterstock_cyberatak1200free.jpg
"Telegraph": rosną obawy dotyczące wojny cybernetycznej z Rosją

Jednak zdaniem doktora Kuzia w przypadku zagrożenia państw bałtyckich nasze władze muszą odpowiedzieć w sposób bardziej zdecydowany. – To wynika bezpośrednio z zapisów Traktatu Waszyngtońskiego, w przypadku gdyby wojska rosyjskie znalazły się na przykład w rejonie Narwy musielibyśmy udzielić pomocy Estonii – powiedział.

Zdaniem doktora Kuzia taki scenariusz jest jednak bardzo mało prawdopodobny. - W terminologii geostrategicznej znamy pojęcie tak zwanego "Czarnego Łabędzia", to pojęcie oznacza bardzo mało prawdopodobny scenariusz, który jednak w wypadku jego realizacji, całkowicie zmienia sytuację. Obecny stan całkowicie spełnia kryteria tego pojęcia – mówi doktor Kuź.

Z tą opinią zgadza się Jakub Palowski, publicysta portalu defence24.pl. – Rosyjskie działania mogą przybrać bardzo różny charakter, jednak otwarta agresja militarna jest bardzo mało prawdopodobna. Możemy się spodziewać nasilenia cyberataków i rozwinięcia przez Kreml tak zwanej "brudnej wojny" czyli prowadzenia polityki dezinformacyjnej i ujawniania materiałów kompromitujących polityków z "wrogich państw" – mówi publicysta.

- Rosjanie są silnie zaangażowani w konflikt na wschodniej Ukrainie i mają określone geostrategiczne interesy w państwach bałtyckich, to się nie zmieni – dodał Jakub Palowski.

 rozmawiał Marek Skalski, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent na naradzie ambasadorów: priorytetem jest bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:11
Priorytety polityki zagranicznej m.in. to wzmacnianie bezpieczeństwa, monitorowanie sytuacji na Wschodzie. Powinniśmy zbliżyć się do rozwoju infrastrukturalnego Europy Zachodniej - to może być dziejowa misja Trójmorza - o tym mówił m.in. prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na naradzie ambasadorów. Podkreślał, że trzeba wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosjanie mają swoje cele związane z wojną informacyjną"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 21:00
Polska stała się jednym z celów ataków cybernetycznych, do których doszło ostatniej doby. Jak podkreśla ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa Mirosław Maj w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl, do ataków na różne systemy infrastruktury dochodzi coraz częściej.
rozwiń zwiń