X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Michalkiewicz: Polska ostatecznie przegrała II wojnę światową, roszczenia wobec naszego kraju sięgają biliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 12:05
- Decyzja prezydenta oznacza de facto sytuację, że Polska II wojnę światową przegrała. Stajemy bowiem wobec sytuacji, że będziemy zmuszeni do wypłaty odszkodowań z tytułu zbrodni popełnionych w naszym kraju przez Niemców - powiedział w rozmowie z dziennikarzem PolskieRadio.pl pisarz i publicysta Stanisław Michalkiewicz
Stanisław Michalkiewicz nie kryje swych obaw w związku z uchwaleniem ustawy nr 447
Stanisław Michalkiewicz nie kryje swych obaw w związku z uchwaleniem ustawy nr 447Foto: Jakub Kamiński/PAP

10 maja prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447. Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holocaustu. Dokument ten przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu. W myśl nowych przepisów szef Departament Stanu jest zobowiązany do przygotowania raportu informującego, które kraje ociągają się z restytucją mienia.

- Decyzja prezydenta Trumpa bardzo mnie zasmuciła - mówił Stanisław Michalkiewicz - Tym bardziej, że data podpisania ustawy nr 447 przypadła dzień po kolejnej rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Nie wiem, czy takie były intencję amerykańskiej administracji, ale moment jest symboliczny.

Autor ksiązki "Wariant rozbiorowy" uważa, że decyzja amerykańskiego przywódcy oznacza de facto sytuację, w której Polska II wojnę światową przegrała. - Stajemy bowiem wobec bezspornego faktu, że będziemy zmuszeni do wypłaty odszkodowań z tytułu zbrodni popełnionych w naszym kraju przez Niemców - podkreślał Stanisław Michalkiewcz.

pap_Adam_Bielan1200.jpg
Adam Bielan: w sprawie Pomnika Katyńskiego toczą się zakulisowe rozmowy

Nasz rozmówca podkreśla, że w myśl przepisów ustawy Sekretarz Stanu USA jest zobowiązany do monitorowania tempa i zakresu realizowania zapisów w niej zawartych przez kraje, które podpisały tzw. Deklarację Terezińską. - W praktyce dotyczy to głównie Polski. Amerykański szef dyplomacji będzie składał regularne raporty przed Kongresem - podkreśla.

Stanisław Michalkiewcz nie zgadza się z opiniami polskich polityków, którzy bagatelizują znaczenie amerykańskiej ustawy. - Spodziewam się, że w najbliższym czasie organizacje żydowskie przygotują dokładną inwentaryzację swoich roszczeń. Przypominam, że jeszcze w styczniu tego roku do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie wpłynął list od Światowego Kongresu Żydów, w którym czytamy, że wysokość roszczeń wynosi około 300 miliardów dolarów czyli ponad bilion złotych. Nie wiem  czy majątek, którym zarządza Agencja Nieruchomości Rolnych wystarczy na pokrycie tych roszczeń. Być może również zasoby Lasów Państwowych będą nie wystarczające - dodaje nasz rozmówca.

- Przez cały okres prac nad ustawą 447 polskie władze i największe ośrodki opiniotwórcze milczały w tej sprawie. Taka postawa jest skandaliczna - mówi Stanisław Michalkiewicz. 

rozmawiał Marek Skalski, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydenci Polski i Izraela na Marszu Żywych. "Jesteśmy najbardziej proizraelskim krajem w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 18:42
– Polska i Izrael mają bardzo dużo wspólnych interesów. Dużo ważniejszych niż konflikt o historię – tak o stosunkach polsko-izraelskich mówili goście audycji "Puls Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-żydowskie na przestrzeni dziejów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:28
Temat, który wydawałoby się jest w obszarze zainteresowania historyków, stał się tematem politycznym i budzi emocje. Zwłaszcza w kontekście obchodzonej niedawno 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Jacek Czaputowicz: ustawa JUST nie daje żadnych instrumentów prawnych

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 21:36
Podpisana przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawa JUST nie daje żadnych instrumentów prawnych - ocenił w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Według niego ustawa ta ma negatywny wydźwięk i "jest niepotrzebna".
rozwiń zwiń