X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski Kościół gotowy na RODO. Dane wiernych są bezpieczne - zapewniają władze kościelne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 14:45
Ogromna ilość danych osobowych zawarta w księgach parafialnych i różnego rodzaju ewidencjach jest bezpieczna - twierdzi członek Komisji KEP ds. ochrony danych osobowych ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Europejskie rozporządzenie o ochronnie danych osobowych wymusza także na związkach wyznaniowych powołanie specjalnych instytucji zajmujących się ochroną danych osobowych. Episkopat powolał Kościelnego Inspektora Danych Osobowych.
Audio
Zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Zdjęcie ilustracyjne.
Zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mazur/episkopat.pl

Kościelnym Inspektorem Danych Osobowych - został prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. dr hab. Piotr Kroczek. - Instytucja ta będzie czuwać nad przetwarzaniem danych i poszanowaniem praw osób, których te dane dotyczą" - wyjaśnia ks. Mazurkiewicz. W codziennej praktyce w parafiach zmieni się niewiele. - Kościół przetwarza dane wrażliwe głównie wtedy, kiedy jest to wymagane z mocy prawa, np. jeśli ktoś prosi o sakrament chrztu, prawo kanoniczne wymaga sporządzenia aktu chrztu. W związku z tym prośba o chrzest jest równocześnie zgodą na sporządzenie tego aktu. Są i takie sytuacje, gdzie potrzebna jest zgoda osoby zainteresowanej i później można tę zgodę wycofać, ale to jest zdecydowana mniejszość przypadków, w których dochodzi do przetwarzania danych osobowych w Kościele" - zaznaczył ks. Mazurkiewicz. 

Nowością jest sprawa "większej wrażliwości i świadomości" księży, że przy przetwarzaniu danych potrzebna jest szczególna ostrożność. Jeżeli ktoś prosi o sporządzenie odpisu aktu chrztu, to jeśli pokazuje mu się jego własny zapis w księdze, nie należy pokazywać sąsiedniego zapisu. W tym zakresie księża nie byli wystarczająco ostrożni, tłumacząc, że wierni nie są zaciekawieni danymi innych osób.

Ks. Mazurkiewicz zaznaczył, że w związku z nowymi wymogami, nic się nie zmieniło w sprawie apostatów. Prawo do bycia "zapomnianym" nie oznacza prawa wymazania z dokumentów danych osoby, która zdecydowała się złożyć deklarację woli wystąpienia z Kościoła katolickiego. - Oczywiście apostaci mają prawo do tego, żeby prosić o nieprzetwarzanie ich danych, ale nie dotyczy to sytuacji, kiedy mowa jest o sakramentach czy o statusie kanonicznym danej osoby - podkreślił ks. Mazurkiewicz. Może to doprowadzić do sytuacji, że gdyby ktoś, kto zawarł sakrament małżeństwa w Kościele katolickim, poprosił następnie o wymazanie jego danych z ksiąg parafialnych, powstałoby wrażenie, że jest nadal kawalerem lub panną. W takim przypadku osoba ta mogłaby usiłować zawrzeć związek małżeński z inną osobą - w świetle prawa kanonicznego takie małżeństwo byłoby nieważne. - Godząc się na wymazanie danych o statusie kanonicznym osoby, narazilibyśmy na niebezpieczeństwo bigamii ewentualnych przyszłych partnerów takich osób - ocenił ks. Mazurkiewicz.

Przystosowywanie się do nowej rzeczywistości jest procesem i w praktyce w pierwszych tygodniach obowiązywania nowego prawa mogą się zdarzać sytuacje, w których nie od razu wszystko będzie jasne dla wszystkich, jednak zdaniem władz kościelnych, parafie są dobrze przygotowane do wejścia w życie nowego prawa.

Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) obowiązuje od piątku.

MM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ksiądz Piotr Kroczek Kościelnym Inspektorem Danych Osobowych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 07:10
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała na Jasnej Górze, wybrała księdza Piotra Kroczka, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. Ma to związek z rozporządzeniem RODO, które wejdzie w życie pod koniec miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś wchodzą w życie nowe przepisy o ochronie danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 08:49
Dziś w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). 
rozwiń zwiń